Haber Detayı
11 Ağustos 2017 - Cuma 11:33
 
2016 Gelir ve Kurumlar Vergisi Rekortmenleri Açıklandı
Maliye, 2016 yılına ilişkin kurumlar ve gelir vergisi rekortmenlerini dün sesiz sedasız yayınladı.
GÜNCEL Haberi
2016 Gelir ve Kurumlar Vergisi Rekortmenleri Açıklandı

Maliye, 2016 yılına ilişkin kurumlar ve gelir vergisi rekortmenlerini dün sesiz sedasız yayınladı.

 

Maliye, 2016 yılına ilişkin kurumlar vergisi rekortmenlerini bankalar olması ülkenin içler açısı halini özetler nitelikteydi.

 

Fakat bazı firmalar isimlerini ve ne kadar vergi ödediklerinin açıklanmasını istemediler. En fazla Kurumlar Vergisi ödeyenler listesinin zirvesinde bankaların hakimiyeti son buldu.

 

İsminin açıklanmasını istemeyen bir kurum Kurumlar Vergisi mükellefi, bankaları geride bırakarak ilk sıraya yerleşti.

 

 

Maliye Bakanlığı rekortmenler listesini sessiz sedasız Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) istatistikler bölümünde yayımladı. 2016 yılına ilişkin kurumlar vergisi rekortmenler listesinin ilk sırasında ise isminin açıklanmasını istemeyen bir kurum yer aldı. Kurumlar vergisi rekortmeninin ne kadar vergi ödediği, hangi vergi dairesine bağlı olduğu gibi bilgiler de yer almadı.

 

Kurumlar vergisinde ikinci sırada 1.8 milyar lira ile Ziraat Bankası, üçüncü sırada ise 1.6 milyar lira ile Merkez Bankası yer aldı.

 

 

Gelir vergisinde ise Vehbi Koç’un kızı Semahat Sevim Arsel geçen yıl olduğu gibi rekortmen oldu. İkinci sırada Rahmi Koç, üçüncü sırada Şarık Tara, dördüncü sırada Suna Kıraç geldi. 5, 6, 7 ve 8 ismini açıklamazken, 9. sırada Ömer Koç yer alırken, gelir vergisi rekortmenleri arasında da 53 kişi isminin gizli kalmasını istedi.

 

Türkiyedeki bankaların kurumlar vergisi rekortmeni olması sonrası vatandaşların bankalara olan borçları ve AK Parti hükümeti takmayan bankalarca verilen kredilerin faizlerini düşürmemesi milletin bankası olmadıklarını bir kez daha göstermiş oldu.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 2016, Gelir, ve, Kurumlar, Vergisi, Rekortmenleri, Açıklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı