Haber Detayı
03 Ağustos 2016 - Çarşamba 12:06
 
53 Yaşındaki Kadının Organları 5 Kişiye Umut Oldu
Nevşehir Devlet Hastanesi 3. Basamak Yoğun Bakım Servisine 4 gün önce tansiyona bağlı Cerabral Hemoroji (Beyin Kanaması) sonucu tedavi altına alınan, ve tüm müdahalelere rağmen tedaviye cevap vermeyerek beyin ölümü gerçekleşen Aksaray İncesu doğumlu 53 yaşındaki Emine Balkış’ın ailesi tarafından tüm organlarını bağışlandı.
GÜNCEL Haberi
53 Yaşındaki Kadının Organları 5 Kişiye Umut Oldu

 

Nevşehir Devlet Hastanesi 3. Basamak Yoğun Bakım Servisine 4 gün önce tansiyona bağlı Cerabral Hemoroji (Beyin Kanaması) sonucu tedavi altına alınan, ve tüm müdahalelere rağmen tedaviye cevap vermeyerek beyin ölümü gerçekleşen Aksaray İncesu doğumlu 53 yaşındaki Emine Balkış’ın  ailesi tarafından tüm organlarını bağışlandı.

 

Nevşehir Devlet Hastanesi Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Şenay Karakuş Taşkın, Emine Balkış’ın yakınları ile görüşüp organ bağışı yapılmasını önerdi. Aile bu öneriyi kabul edince organ bağış merkezi ile irtibata geçilerek uygun donürler bulundu.

 

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinden gelen Transplantasyon ekiplerinin hızlı ve yoğun gayretleri ile Nevşehir Devlet Hastanesi  ameliyathanesinde Balkışın’ın karaciğeri Hacettepe Üniversitesi Doku ve Organ Nakli Merkezi Karaciğer Nakil Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bülent Doğrul ve uzman ekibi tarafından alındı. Karaciğer Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine, sağ böbreği Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine,  sol böbreği Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine,  korneaları iki ayrı kişiye nakledilmek üzere Ankara Kornea Bankasına hızla bir şekilde Nevşehir’den Karayolu ile nakil bekleyen hastalara ulaştırılmak üzere Ankara’ya yola çıktı.

 

Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Muhammet Çömçe ise, “Bu yıl ilk organ bağışımız oldu. Nevşehir’de 2016 yılı itibari ile, şu ana kadar 13 kişiden organ bağışı ile Türkiye’nin çeşitli illerindeki organ bekleyen hastalara nakillerinin yapıldığını, Organ Nakli sürecinde zamanla yarışan, emeği geçen başta Organ ve Doku Koordinatörümüze, tüm Transplantasyon (Organ Nakli) ekibi olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu bağışlarla yeni hastalara umut ışığı yaşama ümidi olmuşlardır. Organ bağışı yapan Balkış ailesine de bir mesaj gönderen Çömçe, Bağışlarıyla organ nakil bekleyen 5 kişiye yeniden yaşama umudu verdiği için teşekkür ediyor, yakınları ve ailesine başsağlığı diliyorum” dedi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 53, Yaşındaki, Kadının, Organları, 5, Kişiye, Umut, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı