Haber Detayı
26 Aralık 2016 - Pazartesi 13:13
 
Açıkgöz, Anayasa Komisyonunda Nöbet Tutuyor
AK Parti Nevşehir Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi Sayın Mustafa Açıkgöz, TBMM Anayasa Komisyonunda nöbet tutuyor.
SİYASET Haberi
Açıkgöz, Anayasa Komisyonunda Nöbet Tutuyor

 

AK Parti Nevşehir Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi Sayın Mustafa Açıkgöz, TBMM Anayasa Komisyonunda nöbet tutuyor.

 

AK Parti Milletvekili Mustafa Açıkgöz, "Türkiye' nin yönetim ihtiyaçlarını karşılayacak, istikrarı ve güveni esas alan hükümet çalışmaları öncelikli hedefimizdir. Bugün TBMM Anayasa Komisyonu' muzda sistem değişikliği üzerine çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti' nin rejimi bellidir; bizler, rejim değiştirmeyi değil, 'Sistem Değişikliği' nden bahsediyoruz. Yeni sistemin adı da 'Cumhurbaşkanlığı Sistemi' dir. Komisyondaki çalışmalar tamamlanınca da TBMM Genel Kurul görüşmeleri yapılacak. Malumunuz üzere ardından da milletimizin takdirine sunulacak. Bizler için aziz milletimizin ne dediği ne istediği önemlidir. Milletimizin takdiri başımızın tacı, boynumuzun borcudur. 2023 Güçlü Türkiye hedefimize vesayet Anayasa' sıyla ulaşmak zor. Anayasadaki 21 maddelik değişikliğin 18 maddesi esasa ilişkin, kalan 3 madde de geçici yürürlük ve intikal maddeleridir. Bununla birlikte yeni hükümet sisteminde Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanının Bakanlar Kurulu ve bir de meclis olacak.  Yeni sistemde, yasama ve yürütme iradesi milletimiz tarafından belirlenecek. Yasama ve yürütme iradesinin birbirine karşı bir üstünlüğü yok. Bu değişiklik AK Parti' mizin tek başına hazırladığı bir Anayasa değişikliği değil, bir uzlaşmadır. AK PARTİ, milletimizin partisidir. 316 milletvekilimizin imzasıyla teklifimizi verdik. Vakit, ihtiyaçlarımızı karşılayacak, icra gücü olan, istikrarı esas alan bir hükümet sisteminden bahsediyoruz. Yeni sistemin adı 'Cumhurbaşkanlığı Sistemi' dir. 15 Temmuz' da milletimiz geleceğine sahip çıktı. Bizler de kahraman milletimizin iradesine sahip çıkmak için çalışıyoruz." dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Açıkgöz,, Anayasa, Komisyonunda, Nöbet, Tutuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı