Haber Detayı
06 Mart 2017 - Pazartesi 13:25
 
Başbakan Yıldırım Nevşehir'den Memnun Ayrıldı
Başbakan Binali Yıldırım Kırşehir İl’indeki programa katılmak üzere Kapadokya Havalimanında İlimiz Valisi İlhami Aktaş tarafından karşılandı. Karşılamanın ardından Başbakanın programı nedeniyle Kırşehir’e uğurlandı.
NEVŞEHİR Haberi
Başbakan Yıldırım Nevşehir'den Memnun Ayrıldı

Başbakan Binali Yıldırım Kırşehir İl’indeki programa katılmak üzere Kapadokya Havalimanında İlimiz Valisi İlhami Aktaş tarafından karşılandı. Karşılamanın ardından Başbakanın programı nedeniyle Kırşehir’e uğurlandı.

 

Kırşehir dönüşünden sonra İlimizde Vali İlhami Aktaş tarafından karşılanan Başbakan Binali Yıldırım İlimizde Diriliş Meydanında toplanan vatandaşlarımıza hitap etti.

 

Halka hitap konuşmasının ardından Valiliğimize gelen Başbakan Binali Yıldırım Vali İlhami Aktaş tarafından karşılanarak tören mangasını selamladı, daha sonra kendisine Vali Aktaş tarafından İlimiz ile ilgili bilgiler verildi. Başbakanımız Binali Yıldırım Nevşehir’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

 

İlimiz Valisi İlhami Aktaş ise Nevşehir’e teşriflerinden dolayı Başbakanımıza teşekkür etti.

 

Valiliğimizi ziyaretinden sonra Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin en önemli vakıfları arasında olan Birlik Vakfı Nevşehir Şubesinin açılışını yaptı. Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin önemli vakıflarını arasında yer alan Birlik Vakfı'nın 80 milyonun birliği, beraberliği, kardeşliği ve Türkiye’nin değerlerinin korunması için memleketin her tarafında hizmet ettiğini söyledi. Açılışın hayırlı olmasını temenni eden Yıldırım, daha sonra açılış kurdelesini kesti.

Birlik Vakfı açılışından sonra Kapadokya Kültür Merkezinde sivil toplum kuruluşları ile görüşme sonrasında Başbakan onuruna verilen yemekte iş adamları ile buluştu. İş dünyasını ilgilendiren konularda ve İlimizin ekonomisi ve turizmi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız ve Yönetim Kurulu tarafından Başbakanımız adına verilen yemekte konuşma yapan İlimiz Valisi İlhami Aktaş:

“Sayın Başbakanım ve tüm ilimizi şereflendiren değerli misafirlerimiz Sayın Başbakanım sizler zatı aliniz gönülleri birleştirdiniz, Marmarayları yaptınız, denizleri birleştirdiniz, denizleri birleştirmekle kalmadınız, internet ortamda teknolojik imkanları gençlerimize insanımızın gönüllerine girdiniz, sizi tanıdığımız günden beri vatandaşlarımıza hep bir baba, hep bir ağabey şefkatiyle yaklaştınız, siz ayakkabı boyacısı ile esnafı ile öyle hasbihal oldunuz ki sizleri örnek alıyoruz, inanınki bu davranışınız, bu çaba ve çalışmalarınız halk arasında takdir ve destek buluyor ki özellikle Başbakanlığa başladığınız günlerden beri FETO başta olmak üzere, terör örgütlerine, PKK’sına bölücü terör örgütüne yetmedi DEAŞ’ına yetmedi Suriye’de yaptığınız hareketlerle terör örgütlerine adeta birer yıldırım gibi indiniz. Bunların hepsini birer yıldırım gibi darmadağın ettiniz, vatanımız, milletimiz, çocuklarımız, gençlerimiz ilelebet sizden hayırla yad edecek, hep hayırla anacaklardır. Bu çabalarınız, çalışmalarınız, gayretleriniz Allah yolunda hiçbir şey beklemeden, aile saadetinden, toplumsal huzurunuzdan kendi özel hayatınızdan bu saatlere kadar fedakarlık yaparak, bu çaba ve gayretleriniz o kadar bir gayret buluyor ki, görev yaptığım süre içerisinde Nevşehir’de şehit haberi verdiğim babalar inanın beni teselli ettiler. “Efendim çocuğum şehit oldu ama vatanımız sağ olsun” bu tek başına bir ölçüdür. Ekonomi yerine gelir, bu gün kazanırız yarın kaybederiz, birkaç gün sonra kazanırız ama toprağın, vatanın, milletin birlikteliği sizin gibi büyüklerimize, sizin gibi insanlarımıza her zaman ihtiyacımız olacaktır. Ben eminim ki başta Liderimiz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve zatı aliniz sizlere olan bu sevda, insanın evlat acısını bile şehitlik mertebesi ile birleşince “vatan sağ olsun” dedirtebiliyor. Ben sözümü uzatmadan İlimizi şereflendirdiğiniz için bize birlikte olma imkanı verdiğiniz için başta burada bulunanlar adına ve İlimiz adına en derin saygı ve hürmetlerimizi sunuyor tekrar hoş geldiniz diliyorum” dedi.

 

Başbakan Binali Yıldırım: Nevşehir'e 14 yılda 5 milyarlık yatırım yaptıklarını, Hacı Bektaş Veli Üniversitesini kurdukları anımsattı.

 

2002'de sadece 452 yatak kapasiteli bir öğrenci yurdu varken bugün öğrenci yurtlarının yatak kapasitesi 6 bine ulaştığını bildiren Yıldırım, "9 tane yurdumuz oldu. İnşallah bu yıl merkezde 500 kapasiteli bir yurdu da hizmete alacağız." ifadelerini kullandı.

 

İlimize yapılan sağlık yatırımları hakkında da bilgi veren Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Nevşehir'e sağlık için toplam 219 milyon harcama yaparak, 300 yataklı bir devlet hastanesi, 10'dan fazla aile sağlık merkezi, Kozaklı'da fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi, Avanos'a, Derinkuyu'ya, Hacı Bektaş'a ilçe hastaneleri yaptık. Şimdi Ürgüp'e, Acıgöl'e, Gülşehir'e yeni hastaneler yapıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.“ dedi.

 

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Nevşehir'e 14 yılda 7 bin konut yapıldığını aktaran Yıldırm, Nevşehir, Gülşehir Adalet Saraylarının da şehre kazandırıldığını belirtti.

Ulaşımda ise kente 14 yılda 403 milyon liralık yatırım gerçekleştirdiklerine vurgu yapan Binali Yıldırım, 2002'de Nevşehir'deki 87 kilometre bölünmüş yolun, bugün 188 kilometreye ulaştığını anlattı.

 

Kayseri-Kırşehir yolu çalışmalarının da sürdürüldüğüne işaret eden Yıldırım, Çardak ve Hacı Bektaş köprülü kavşakları, şehir geçişini de bu sene tamamlayacaklarının müjdesini verdi.

Türkiye'yi hızlı tren ağlarıyla doğudan batıya, kuzeyden güneye donattıklarını anlatan Yıldırım, "Toplam 488 kilometre uzunluğunda Antalya, Konya, Aksaray, Nevşehir, Kayseri hızlı tren projesini de önümüzdeki yıllarda gerçekleştireceğiz. Bu hatta hem yolcu hem yük taşımacılığı yapılacak. Proje bedeli 11,5 milyar. Helalı hoş olsun. Nevşehir her şeyin en güzeline layık. Bu hatta iki turizm bölgemiz Antalya ve Nevşehir birbirine bağlanmış olacak." şeklinde konuştu.

 

Nevşehir'deki hava limanının yatırımlarla daha da modernize edildiğini belirten Yıldırım, "2002 yılında Nevşehir hava alanında yıllık uçak sayısı 277, yolcu sayısı sadece 15 bin. 2015 sonunda 3 bin 728 uçak, 363 bin yolcuya ulaştı.” dedi.

 

Ayhanlar, Doyduk, Avanos, Özkonak barajlarını ile Kozaklı ve Taşlıhöyük göletlerini şehre kazandırdıklarını açıklayan Yıldırım, son 14 yılda sulama projeleriyle 39 bin dönüm araziyi suyla buluşturduklarını, 11 taşkın koruma tesisini tamamladıklarını anımsattı.

 

Nevşehirli çiftçilere son 14 yılda 850 milyon lira tarımsal destek verdiklerini de ifade eden Yıldırım, Nevşehir, Avanos, Ürgüp, Nar bölgelerine doğalgaz getirdiklerini de hatırlattı.

Başbakanımıza İlimiz Valisi İlhami Aktaş’ın yanında bazı bakanlar, İlimiz eski ve yeni milletvekilleri, Belediye Başkanları, Protokol ve Başbakanlık bürokratları katıldı.

 

Böylece İlimizdeki ziyaret programını tamamlayan Başbakanımız Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım İlimiz Kapadokya Havalimanından uğurlandı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başbakan, Yıldırım, Nevşehir'den, Memnun, Ayrıldı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı