Haber Detayı
05 Ocak 2018 - Cuma 08:05
 
Cuma Namazında '9 Yaş Hutbesi'
Diyanet İşleri Başkanlığı, kuruma yönelik son günlerde artan '9 yaşındaki kızlar evlenebilir' yolundaki eleştiriler üzerine bu haftaki Cuma Hutbesini bu konuya ayırdı.
TÜRKİYE GÜNDEMİ Haberi
Cuma Namazında '9 Yaş Hutbesi'

 

Hutbede, "Evlilik bilinç ve sorumluluk gerektirir. Eş ve anne olmanın anlamını idrak etme rüştüne erişmemiş bir kızın evlendirilmeye çalışılması asla kabul edilemez bir durumdur" denildi.Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve müftülüklere iletirlerek Cuma Hutbesinde okunması istenen 'Dünyadaki Cennetimiz, Aile'  başlıklı hutbede, Hz. Muhammed'in yanına gelen genç bir kızın "Ya Resulallah! İstemediğim halde babam beni kardeşinin oğlu ile evlendirmeyi düşünüyor" diyerek serzenişte bulunduğu belirtildi.

 

Okunacak hutbede bu durum şöyle aktarıldı: "Rahmet Elçisi, derhal kızın babasını çağırttı. Zira olayı bir kez de babadan dinlemek ve şayet fikri sorulmadan evlendirilmek isteniyorsa kıza tercih hakkı tanımak istemişti.

 

Bu durum karşısında kendini güvende hisseden genç kız 'Ey Allah'ın Resulü! Nikah konusunda kadınların da söz hakkı olup olmadığını öğrenmek istediğim için size müracaat ettim' dedi."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cuma, Namazında, '9, Yaş, Hutbesi', ,
Yorumlar
Haber Yazılımı