Haber Detayı
26 Kasım 2017 - Pazar 14:06
 
Cumhuriyet İlkokulu Öğrencileri 52 Yıl Sonra Buluştu
Nevşehir Cumhuriyet İlkokulu 1965 yılı mezunları aradan geçen 52 yılın ardından yine aynı sınıflarında bir araya geldi.
GÜNCEL Haberi
Cumhuriyet İlkokulu Öğrencileri 52 Yıl Sonra Buluştu

 

Nevşehir Cumhuriyet İlkokulu 5 A sınıfı öğrencileri aradan geçen 52 yılın ardından beraber okudukları sınıfta buluştu. Yaklaşık 3 ay önce Nevşehir Vali Yardımcısı olarak göreve başlayan Nevzat Aydın 1965 yılında Nevşehir Cumhuriyet ilkokulunda okuduğu sınıf arkadaşlarına tek tek ulaştı. Vali Yardımcısı Sinan daha sonra ise sınıf arkadaşları ile birlikte okudukları okulda aynı geçmiş yılda ki gibi buluşmaya karar verdiler. Bugün ise eski Cumhuriyet ilkokulu şimdi Öğretmen evi olarak hizmet veren binanın önünde buluşan sınıf arkadaşları İstiklal Marşı ve Andımızı okumalarının ardından çalan ders zili ile sınıflarına koştular. Burada sınıf yoklamasının alınmasının ardından ise bir konuşma yapan Nevşehir Vali Yardımcısı Nevzat Sinan aradan geçen 52 yılın ardından sınıf arkadaşlarım ile buluşmaktan dolayı son derece mutluyum dedi. Sinan, “ Vali Yardımcısı Nevzat Sinan, Değerli sınıf arkadaşlarımız bundan yaklaşık yarım asır önce yani 52 yıl önce içerisinde bulunduğumuz binada nefes aldık ve hayata atıldık. Yarım asır çok uzun bir süre.  Ben arkadaşlarımı bulmanın gururunu yaşıyorum. Biz 52 yıl senedir halen okulumuzu seviyoruz. Büyüklerimizi saymak dedik. Hepimiz halen büyüklerimizi sayıyoruz. İlkemizin ileri gitmek olduğunu söyledik. Hepimiz bu ülkenin ne kadar ileri gitmesi gerekiyorsa hepimiz çaba sarf ettik ve halende çaba sarf ediyoruz. Biz bu çeşmelerden su içerek büyüdük. Çeşmelerden birisi Gazi Mustafa Kemal çeşmesidir diğeri de Türkiye İstiklal çeşmesidir. Okulumuzun adı da Cumhuriyet ilkokuludur. Biz Gazi çeşmesi ve İstiklal çeşmesinden su içerek Cumhuriyet İlkokulunda büyüyerek bu ülkenin varlığı içerisinde yer almaya çalıştık. Biz bu yüzden Mustafa Kemal Paşa’yı Atatürk’ümüzü halen severiz. Biz İstiklalimize bu yüzden çok düşkünüzdür. Biz Cumhuriyet ilkokulunda okumanın verdiği gururla Cumhuriyetin sonsuza kadar sahipçisi ve takipçisi olacağımıza söz verdik ve bugüne kadar olduğu gibi sözümüzde daima duracağız” diye konuştu.

 

Vali Yardımcısı Nevzat Sinan’ın konuşmasının ardından ise sınıfta bulunanlar vefat eden öğretmenleri ve sınıf arkadaşlarının bulunduğu sıraya karanfil bıraktı. İl Müftüsü Yakup Öztürük tarafından okunan Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından ise öğrenciler İl Milli Eğitim Müdürü Murat Demir’den mezuniyet belgelerini aldı.

 

1965 yılında Cumhuriyet İlkokulunda okuyan sınıf arkadaşları ile buluşmanın mutluluğunu yaşadığın dile getiren Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arif Parmaksız, “Çok duygusu tarif edilmeyen bir sevincimiz var. 52 yıl sonra sınıfımızda hayatta olan arkadaşlarımız ile bir araya geldik. Sayın Valimiz buna öncülük etti. Bu Nevşehir’de 52 yıl sonra buluşma bir ilk oluyor. Okul arkadaşlarımızla bir arada olmak çocuksu duygularımızı paylaşmak tarifi imkansız bir duygudur. Hepimiz birbirimizden 50 yıldır kopuktuk. Şuanda beraberiz ve eski günleri yad ediyoruz. İnşallah bundan sonra da devamını getirmeye çalışacağız. Her mezunlara tavsiye ederim” diye konuştu.

 

Ayten Çekirdekçi ise bugün burada sınıf arkadaşlarım ile buluşmaktan dolayı son derece mutluyum dedi. Çekirdekçi, “Çok heyecanlıyım, kalbim pır pır atıyor. Çok mutluyuz. Şuan kendimi çocuk gibi hissediyorum. Sanki yeniden 5.sınıfta gibiyim. Arkadaşlarımla bir arada olmaktan çok mutluyum. Allah herkese nasip etsin” dedi.

 

1965 Cumhuriyet İlkokulu mezunlarından Nuriye Çekirdekçi’de Allah herkese böyle buluşmaları naip eylesin çok mutluyuz diye görüş belirtti. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhuriyet, İlkokulu, Öğrencileri, 52, Yıl, Sonra, Buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı