Derin dondurucu da 3 ay taze kalabiliyor
Haber
25 Ocak 2021 - Pazartesi 10:31
 
Derin dondurucu da 3 ay taze kalabiliyor
Nevşehir’in bazı köylerinde haşlanarak un haline getirildikten sonra hamurun içerisine katılarak taş fırınlarda pişirilen 1 kg’lık ekmekler, 3 ay süre ile derin dondurucuda saklanarak tazeliğini yitirmeden sofralara ulaşıyor.
GÜNCEL Haberi
Derin dondurucu da 3 ay taze kalabiliyor

 

NEVŞEHİR (MHA) Nevşehir’in bazı köylerinde haşlanarak un haline getirildikten sonra hamurun içerisine katılarak taş fırınlarda pişirilen 1 kg’lık ekmekler, 3 ay süre ile derin dondurucuda saklanarak tazeliğini yitirmeden sofralara ulaşıyor. 

 

Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Mazı köyünde de 3 er aylık dönemler halinde köyün ortak malları içerisinde bulunan taş fırınlarda pişirilen ekmekler evlere traktör römorkları ile taşınıyor. 

 

Yıllardan beri Mazı köyündeki yaşayan herkesin evlerinin 3 aylık dönemi kapsayan ekmek ihtiyacını taş fırınları kullanarak karşılanıyor. köylüler 1 çuval unu hamur haline getirdikten hemen sonra, haşlanan patatesi un haline getirdikten sonra hamurun içine katmak suretiyle çöreğin pişim sonrasında uzun vadede yumuşaklığının sağlandığını söylediler. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Derin, dondurucu, da, 3, ay, taze, kalabiliyor, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı