Haber Detayı
07 Ocak 2017 - Cumartesi 13:56
 
Doğa Tohumculuk Gazetecilere Fabrikayı Gezdirdi
Doğa Tohumculuk Gıda ve San. Tic. A.Ş. Genel Müdürü Mashar Taşkın, bünyelerinde şuan yaklaşık 400 kişi istihdam edildiğini ifade etti.
NEVŞEHİR Haberi
Doğa Tohumculuk Gazetecilere Fabrikayı Gezdirdi

Doğa Tohumculuk Gıda ve San. Tic. A.Ş. Genel Müdürü Mashar Taşkın, bünyelerinde şuan yaklaşık 400 kişi istihdam edildiğini ifade etti.  

 

Nevşehir’in önde gelen firmalarından Doğa Tohumculuk Gıda ve San. Tic. A.Ş. Genel Müdürü Mashar Taşkın Nevşehir’de görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi.

Gülşehir İlçesinde bulunan fabrikada basın mensuplarını ağırlayan Genel Müdür Mashar Taşkın ve Satınalma sorumlusu Çağatay Buğrahan Özdil fabrika üretimi hakkında bilgiler aktardı. 

 

İşini bilen büyük firmalar için şu dönemde geriye gidişin olmayacağı ifade eden Mashar Taşkın, Doğa Tohumculukta kayyum atanmamıştır. Nevşehir ilinde böyle dedikodular olmaktadır. Doğa Tohumculuk üzerinde dedikodu çıkaranlar vardır. Ancak biz tamamen işimize konsantre olmuş durumda çalışmaktayız. Üreticiler Nevşehir’de patates fiyatının yükselmesini bekliyor. Ancak biz fiyat düşükte olsa, yüksekte olsa başka şehirlerde toplam 35 bin dekar alanda ürettiğimiz patatesleri fabrikamıza getirerek burada dondurulmuş patates üretimi yapıyoruz.

 

 

Bu ürünleri ise Türkiye’nin dört bir yanında tanınmış firmalara gönderiyoruz. Ayrıca fabrikamızda yaklaşık 400 kişiye iş imkanı sağlıyoruz. İnşallah ilerde fabrika ağımızı genişletip bu sayıyı daha da yükseltmeyi planlıyoruz. Nevşehir’de böylesine büyük bir kuruluş olmanın mutluluğu içerisindeyiz.” dedi.

 

 

Gazeteciler fabrikayı gezdi

Toplantının ardından gazetecilere fabrikayı gezdiren Genel Müdür Mashar Taşkın, depodan çıkartılan patatesin dondurulmuş patates haline gelme aşamasını ayrı ayrı anlattı.

Taşkın bilgilendirmesinde; “Pomking ürünü için işlenecek patatesler direkt tarladan yada depolarımızdan sevk fabrikamıza sevk edilir. Her kamyon yada parti patates; kuru madde, Şeker içeriği, yumru çapı ve kusurlar için analiz edilir. Bu sizlere hep aynı kalitede ürün sunmamamız anlamına gelir.

 

Patatesleri işlenmeden önce taş, toprak ve bitki kalıntılarından su akımı ile uzaklaştırıyoruz. Sırasıyla, patateslerin yüzeyini buharla yumuşatıp özel rulo fırçalar ve su püskürterek kabukları yüzeyden uzaklaştırıyoruz. Kabukları ve diğer artıkları hayvancılıkta besi yemi olarak değerlendiriyoruz.

 

Bu aşamaların ardından soyulan patateslerdeki leke ve kusurlu kısımlar seçme bantlarında işgücü tarafından temizlenerek uzaklaştırıyor ve temizlenen yumrular yüksek hızda Gıda pompaları ve Su akımı ile tek harekette özel jet bıçakları tarafından 0,1mm hassasiyetle çubukluyoruz.

 

Kesim bölümünden çubuk formuna dönüşen kesimlerin ince ve kısa parçalarını rulo ve titreşimli eleme sistemleri ile üründen ayırıyor ve ürünü direkt olarak iki kademeli Haşlayıcılarda sıcak sudan geçiriyoruz. Bu sayede patateslerde kararmadan sorumlu enzimleri inaktif hale geçiriyor, Altın sarısı renk için fazla şekerini alıyor ve patateslerin daha az yağ çekmesi için iç yapısını ayarlıyoruz.

Haşlamadan çıkan çubukları su ile Kurutucuya alarak kısmen yüzeyde ince kuru bir tabaka kalacak şekilde sıcak hava ile kurutuyoruz başka bir deyimle fazla suyunu uzaklaştırıyor ve bu sayede ürünün hem daha kısa sürede kızarmasını hem de dış yapısının daha kıtır olmasını sağlıyoruz.

 

Kurutucu sonrasında ürünü bitkisel yağda ön kızartmadan geçiriyoruz. Ön Kızartma sonrasında ürünü soğutma tünelinden geçirerek 0 C Sıcaklığa daha sonrada -40C derecede Bireysel Donma Tekniği ile (IQF) -20 C derecede şoklayıp son bir elemeden sonra paketliyoruz.

 

 

Şoklamadan sonra ürün çok kefeli full otomatik paketleme makinelerinde tartılarak POMKİNG markası altında 1 ve 2,5 kg’lık paketler halinde metal kontrol makinesinden geçirildikten sonra kolilenerek; geri izlenebilirlik için gerekli kodlama sonrasında paletlenir.” şeklinde konuştu.

 

Bilgi sunumunun ardından basın mensupları fabrikadan ayrıldı.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Doğa, Tohumculuk, Gazetecilere, Fabrikayı, Gezdirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı