Haber Detayı
30 Mart 2015 - Pazartesi 14:30
 
Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı Teknik Destek Projesi Eğitimi Düzenlendi
SAĞLIK Haberi
Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı Teknik Destek Projesi Eğitimi Düzenlendi


Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Kızılay’ı ile işbirliği içerisinde yürüttüğü “Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı Teknik Destek Projesi” kapsamında eğitim verildi.
 
Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen ve Kan bağışı perspektifinden daha etkin hizmet sunumu sağlamak amacı ile verilen eğitime, İlimizde bulunan Kamu ve özel hastane Kan Transfüzyon Merkezlerinin Sorumlu hekimleri ile merkezlerde çalışan Laboratuar Teknikerleri, Hemşire ve Sağlık Memurları katıldı. Eğitimde, İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğünde görevli Adnan Konargöçer tarafından; Yasal Mevzuatın Transfüzyon Merkezlerine Getirdikleri, Transfüzyon Merkezlerinin Sorumluluk ve Görevleri, Transfüzyon Merkezlerinde Dokümantasyon, Hemovijilans ve Gönüllü Karşılıksız Kan Bağışı konularında eğitim verildi.
 
Eğitim programına katılan Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Dr.Tarık Akbaş, kan’ın tek kaynağının insan olduğunu ve henüz başka hiçbir yolla üretilemeyen biyolojik bir madde olduğunu belirterek, “tüm Dünyada hastaların güvenli kan ve kan bileşenlerine ihtiyaç duydukları anda ve miktarda ulaşabilmeleri ancak gönüllü, karşılık beklemeyen ve düzenli kan bağışçıları aracılığı ile sağlanmaktadır”. Diye konuştu.
“Bakanlığımız bu kapsamda;  Milli Eğitim Bakanlığı, Türk Kızılay’ı işbirliği ile gönüllü, karşılıksız ve düzenli kan bağışının arttırılması ve kan teminindeki sorunların önlenmesini hedefleyen “Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı Teknik Destek Projesi” yürütmektedir.” Diye konuşan Dr. Tarık AKBAŞ, “Bu proje ile kanın acil bir ihtiyaç değil, sürekli bir gereksinim olduğu gerçeğinden hareketle, güvenli ve yeterli kan tedariki için ülkemizdeki, gönüllü, düzenli ve karşılık beklemeyen kan bağışçılarının sayısını arttırmayı hedefliyoruz.” dedi.
Avrupa Birliği destekli proje kapsamında, Gönüllü Karşılıksız ve Düzenli Kan Bağışının Artırılması, Kan Teminindeki sorunların önlenmesinin hedeflendiği eğitim, katılımcıların görüş ve önerileri alınmasıyla sona ererken, katılımcılara Katılım Belgeleri takdim edildi.


Kapadokya İnternet Medyacılar, Yazarlar ve Gazeteciler Cemiyeti Haberini üye olmayan sitelerin kullanması yasaktır.
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Geleceğin, Kan, Bağışçılarının, Kazanımı, Teknik, Destek, Projesi, Eğitimi, Düzenlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı