Haber Detayı
17 Ekim 2016 - Pazartesi 17:34
 
Haber Sitemizin At Eti Haberine Açıklama Geldi
Nevşehir de faaliyetini sürdüren bir restaurantta "At eti" kullanıldığı İddiasına ilişkin haber sitemizdeki vatandaşların ve Nevşehir ilindeki dedikodulara son vermek için yapılan haberimize Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden açıklama geldi.
NEVŞEHİR Haberi
Haber Sitemizin At Eti Haberine Açıklama Geldi

Nevşehir de faaliyetini sürdüren bir restaurantta  "At eti" kullanıldığı İddiasına ilişkin haber sitemizdeki vatandaşların ve Nevşehir ilindeki dedikodulara son vermek için yapılan haberimize Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden açıklama geldi.  

 

 

 

Nevşehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada ise söyle;  

 

 

İlimizde ki bir restaurantta "At eti" kullanıldığı şeklindeki İddiaları kesin bir dille yalanlandı. Nevşehir kamuoyunda iddia edilen at eti kullanıldığı iddiasının gerçeği yansıtmadığı bildirildi. 

 

 

 

Konu hakkında Nevşehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklama şöyle; Gıda Denetimleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığıca belirlenen risk esaslarına göre yapılmaktadır.

 

 

 

 

İl Müdürlüğü olarak mevzuat hükmü gereğince işletmeler uygun sıklıkta denetlenmektedir. Ayrıca rutin denetimler dışında şikayet olması halinde ayrıca denetim yapılmamaktadır. Yürütülmekte olan gıda denetimlerinde hijyen esaslarında ve ürün güvenliğine dikkat edilmektedir. Bu kapsamda toplu tüketim yerlerinde yapılan denetimlerde , kullanılan tüm malzemelerin nerelerden temin edildiği, güvenilir olup olmadığı, et ürünlerinin uygun koşullarda kesilip uygun koşullarda işlemeye getirilip getirilmediği gibi hususlarda özellikle dikkat edilmektedir. Ayrıca numuneli denetim programları da bulunmaktadır.

 

 

 

 

Bu numunelerin bir kısmı Et ve ET Ürünlerinde Serolojik Muayene (At, Eşek ve Domuz Eti Aranması) oluşturmaktadır. Bu kapsamda programlı ve şikayet sebebiyle numune alımlarımız devam etmektedir.

 

Bakanlıkça ülke bazında hazırlanan gıda kontrol planı ve İl Müdürlüğümüzce İl bazında hazırlanan Gıda Kontrol Planı , Alo Gıda 174 hattına yapılan ya da diğer yollarla iletilen şikayetler ve rutin denetimlerde şüphe duyulması üzerine numune alınmaktadır.

 

 

Bu numuneler perakende işletmelerde satışı yapılan her türlü et ürününden (Sucuk, salam, köfte, pastırma, kavurma, et ve et yemekleri vb.) örnekleme yöntemi ile seçilmekte ve her ay numune alınmaktadır. Bu numuneler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı resmi laboratuarlar da analiz edilmektedir. Bu kapsamda ilimizde alınan numunelerden bu güne kadar (önceki yıllarda dahil olmak üzere) sonucu olumsuz çıkan yani at, eşek, ya da domuz eti içerdiği tespit edilen ürün olamamıştır. Bütün bu açıklamalar çerçevesinde; İlimizde at eti satan işletme tespit edilmemiştir. Böyle bir tespitte bulunulur ve bu tespit analiz ile kesinleşirse dosya bakanlığa gönderilir ve bakanlıkça açıklanır.

 

 

 

İl Müdürlüğünce gerekli yasal işlemler yapılır. İl Müdürlüğümüze bu yönde bir başvuru olmamıştır. İlimizde kesimhanelerde resmi veteriner hekim bulunmaktadır. Tüm kesimler resmi veteriner hekim kontrolünde gerçekleştirilmektedir. Kesimhane dışında kesim yapıldığının tespit edilmesi halinde yasal işlem uygulanmakta, etler imha edilmektedir. Ayrıca satış ve toplu tüketim yerlerinde yapılan denetimlerde mezbahane ışında kesim sonucu elde edilmiş et tespit edilmesi durumunda, herhangi bir analiz dahi yapılmadan tüm etler imha edilmektedir. Et lokantalarında satılan ürünlerin mevzuata uygunluğu kontrol edilmektedir.

 

 

 

 

Taze ya da şoklu olmasının, ürün uygun olması durumunda mevzuat açısından bir sakıncası bulunmamaktadır.

 

 

İşletmeci ile müşteri arasında lezzet ve kalite anlayışına göre değerlendirilen bir husustur. At eti ile normal eti gözle birbirinden ayırmak çok kolay değildir. Kesin teşhis için laboratuar  analizi gerekmektedir. Bu ve buna benzer somut delillere dayanmayan bilgilerle kamuoyunu tedirgin edici açıklama, haber ve iddialarla halkımızın gereksiz yere endişelendirilmemektedir. 

 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak bu ve buna benzer iddiaları takip etmek, hemşerilerimizin sağlığı ve güvencesi için gece gündüz çalışmaktayız. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. denildi
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Haber, Sitemizin, At, Eti, Haberine, Açıklama, Geldi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı