Haber Detayı
11 Ocak 2017 - Çarşamba 00:34
 
İçişleri Bakanı Soylu'dan Nevşehir Valisi Aktaş'a Talimat
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Nevşehir ile birlikte 81 İl Valiliği'ne gönderdiği yazıda, valililerin, her ay düzenli olarak muhtarlarla buluşmasını istedi.
NEVŞEHİR Haberi
İçişleri Bakanı Soylu'dan Nevşehir Valisi Aktaş'a Talimat

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Nevşehir ile birlikte 81 İl Valiliği'ne gönderdiği yazıda, valililerin, her ay düzenli olarak muhtarlarla buluşmasını istedi.

 

Genelgeye göre, Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, her ay muhtarlarla düzenli olarak toplantı gerçekleştirecek. 

 

İçişleri Bakan Süleyman Soylu, Nevşehir Valisi İlhami Aktaş ile birlikte 81 ilin valisini genelgeyle uyardı ve muhtarlarla her ay düzenli olarak toplanması talimatını verdi. Soylu’nun genelgesine göre, muhtarlar ayda iki kere toplantıya alınacak. Talimata göre, Nevşehir'de de önce kaymakamlar, her ay ayrı bir ilçede emniyet müdürü, jandarma komutanı, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve muhtarlarla güvenlik toplantıları düzenleyecek.

 

 

Ardından Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, sadece muhtarlarla bir araya gelecek. Nevşehir ile birlikte 81 İl'in Valisi ayrıca, “halk buluşmaları” adı altında her ay vatandaşlarla da bir araya gelme talimatı hatırlatıldı. Hazırlanacak değerlendirme raporları her ay Ankara’ya, İçişleri Bakanlığı’na gönderilecek.

 

 

SEFERBERLİK İLAN ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son muhtarlar toplantısında yaptığı konuşmada, "PKK’sıyla, DEAŞ’ıyla, FETÖ’süyle, DHKP-C’siyle ve tüm diğerleriyle, adı, söylemi, yöntemi ne olursa olsun, tüm terör örgütlerine karşı millî seferberlik ilan ediyorum. Her kim, bu örgütlerin çalışmalarıyla, elemanlarıyla ilgili herhangi bir şey görürse, duyarsa, malumat sahibi olursa, hemen güvenlik güçlerimize bilgi vermelidir" demişti.

 

 

İHBAR HATTI YETMEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhtarlara seslenmesinin ardından İçişleri Bakanlığı “Muhtar Bilgi Sistemi” kurdu. T.C. kimlik numaraları ile sisteme giren muhtarlar, “ihbar, şikâyet, istek, görüş ve önerilerini” ilgili kuruma aktarabiliyordu. Ancak bu sistemin de yeterli olmadığı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzalı genelge ile ortaya çıktı.

 

 

TALİMAT DİREKT VALİYE

İçişleri Bakanı Soylu, “Vatandaşla Buluşma” başlıklı yazısını Nevşehir'de Nevşehir Valiliği'ne  değil, doğrudan Nevşehir Valisi İlhami Aktaş adına gönderdi. Yazıda Bakan Soylu, “Valilerimiz ilde devletin ve hükümetin temsilcisi, il genel idaresinin başı ve mercii konumundadır. Bu sıfatları ile vatandaşlarımızın istek, öneri ve şikâyetlerini alıp değerlendirmekle görevlidirler. Bu görevlerini yerine getirirken vatandaşlarımızın kendilerine veya ilgili idari birimlere ‘müracaatları beklenmeden’ toplumun tüm kesimlerine daha geniş bir şekilde ulaşılmalıdır” ifadelerini kullandı. 

 

Bakan Soylu, valilerin başkanlığında, kaymakamlar, il idare şube başkanları ile toplumun farklı kesimlerinin katıldığı düzenli toplantıların yapılmasını, toplantıların da “basına kapalı” olmasını istedi. 

 

 

Lale  Haber Merkezi'nin edindiği bilgilere göre, Nevşehir Valisi İlhami Aktaş ve kaymakamlar doğrudan vatandaşlarla da bir araya gelecek. İlçe, bölge, mahalle ve köylerde yine her ay düzenlenecek toplantılarda istek, şikâyet ve öneriler alınacak. Her toplantının sonunda değerlendirme raporları hazırlanacak. Toplantıda görüşülen konuların, alınan kararların ve bunların üzerine valinin ya da kaymakamın değerlendirmesi birer sayfalık raporlar halinde her ay bakanlığa gönderilecek. Nevşehir ilinde bunla ilgili çalışmalar daha önce başlatılmıştı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İçişleri, Bakanı, Soylu'dan, Nevşehir, Valisi, Aktaş'a, Talimat, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı