Haber Detayı
20 Şubat 2018 - Salı 10:28
 
Kapadokya'da 'Chınadocıa' Projesi Başlatıldı
Çin’de 2018 yılının Türkiye turizmi yılı ilan edilmesiyle birlikte Türkiye’nin önemli turizm bölgesinden olan Kapadokya’da da ‘Chınadocıa’ projesi başlatıldı.
TURİZM Haberi
Kapadokya'da 'Chınadocıa' Projesi Başlatıldı

 

Çin’de 2018 yılının Türkiye turizm yılı ilan edilmesiyle birlikte Kapadokya bölgesinde de Çinli turistleri en güzel bir şekilde ağırlamak amacıyla Nevşehir Valiliği öncülüğünde Ahiler Kalkınma Ajansı ve Turizm İl Müdürlüğü ‘Chınadocıa’ projesi adı altında Çinlileri misafir edecek. Bu sabah Kapadokya’da sıcak hava balonlarının sepetlerine Çin Halk Cumhuriyeti’nin yeni yılını kutlayan afişler ile havalanması planlanan balonlar hava muhalefeti nedeniyle havalanamayınca balon turuna katılmak üzere Kapadokya bölgesine gelen Çinli turistler pankartlar eşliğinde Çin’in yeni yılını kutladı.

 

Nevşehir Valisi İlhami Aktaş burada yaptığı açıklamada bugün itibarıyla Chınadocıa projemizin startını veriyoruz dedi. Vali Aktaş, “Hepimizin bildiği gibi Çin’de kabalık nüfusu ile dünyadaki en büyük turizm pazarlarından bir tanesidir. Bu yılda Çin’de ülkemiz bazlı olarak 2018 yılında Türkiye turizm yılı ilan edildi. Bizde Kapadokya bölgesi olarak Türkiye’ye güven sonucu olarak Çin’de ilan edilen bu yılda bölgemize en fazla turisti nasıl çekeriz diye Chınadocıa pazarlama projesi altında bir proje geliştirdik. Bu projenin uygulama aşamasında 2018 yılında değişik aktivelerimiz olacak. Bu aktiviteleri Çinliler için önemli bir gün olan 16 Şubat 2018 tarihinde başlatılmasını düşündük ama hava şartlarından dolayı balonların uçmaması nedeniyle bugüne erteledik. Bugün burada Chınadocıa projemize start vermiş oluyoruz. İnşallah hem Türkiye olarak hem bölgemiz olarak Çin turizm pastasından en büyük oranda faydalanmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.

 

Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) Genel Sekreter Vekili Bekir Varol’da açıklamasında, “2018 yılında Çin’de Türkiye turizm yılı ilan edildi. Bizde Çinlilere jest olması amacıyla Kapadokya’da Çin yılı ilan ettik. Adını da Chınadocıa koyduk. Bu kapsamda 2018 yılı boyunca Çinli turistleri bölgemizi Çin’de tanıtmak için çeşitli projeler yapacağız. Bugünde bunun bir başlangıcıydı açıkçası. Hem bugün Çin yılını kutluyoruz hem de etkinliklerimize başlıyoruz” diye konuştu.

 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Ekici’de yaptığı açıklamada, “2018 yılında Çin’de Türk yılı olması sebebiyle bizde Kapadokya’da Chınadocıa ismiyle bir etkinlik projesi başlattık. Bugün ilk balon uçuşlarında Chınadocıa sloganıyla Çinli turistlere bir jest yaptık. Bundan sonra da etkinliklerimiz devam edecek” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kapadokya'da, 'Chınadocıa', Projesi, Başlatıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı