Kapadokya’da ezan sesini duyan ABD’li anne ve oğlu Müslüman oldu
Haber
24 Kasım 2020 - Salı 13:35
 
Kapadokya’da ezan sesini duyan ABD’li anne ve oğlu Müslüman oldu
Amerika’nın Louisiana eyaletinde yaşayan ve bir süre önce Kapadokya’ya tatile gelen 59 yaşındaki Ramona Smith ve 28 yaşındaki oğlu Michael Dunlop, Nevşehir’de duymuş olduğu ezan sesinden sonra Müslüman olmaya karar verdi.
NEVŞEHİR Haberi
Kapadokya’da ezan sesini duyan ABD’li anne ve oğlu Müslüman oldu

 

Amerika’nın Louisiana eyaletinde yaşayan ve bir süre önce Kapadokya’ya tatile gelen 59 yaşındaki Ramona Smith ve 28 yaşındaki oğlu Michael Dunlop, Nevşehir’de duymuş olduğu ezan sesinden sonra Müslüman olmaya karar verdi.

 

Amerika’nın Louisiana eyaletinde yaşamakta olan ve burada doktorluk yapan 59 yaşındaki Ramona Smith ilk olarak tatile gitmiş olduğu Dubaie’e ezan sesini duydu. Ezan sesini duymasının ardından Müslümanlığı araştırmaya başlayan Smith yaklaşık 10 gün önce de Kapadokya’ya oğlu ile birlikte tatile geldi. Burada kalmış olduğu otelde sabah ezanını duymasının ardından kendisinin artık Müslüman olması gerektiğine inan 59 yaşındaki Ramona Smith ve oğlu Michael Dunlop Nevşehir İl Müftlüğüne başvurarak Müslüman olmak istediklerini iletti. Nevşehir İl Müftülüğünden aldıkları olumlu yanıt sonrasında İl Müftüsü Ahmet Celalettin Altunkaya öncülüğünde kelime-i şehadet getiren ABD’li anne ve oğlu Müslüman oldu.  İl Müftülüğünde düzenlenen törenin ardından 59 yaşındaki Ramona Smith Aliye Nur ismini alırken 28 yaşındaki oğlu Michael Dunlop ise Zekeriya Davud adını aldı.

 

İl Müftüsü Ahmet Celalettin Altunkaya burada yaptığı açıklamada, “ ABD’li anne ve oğlun İslamiyet ile şereflenmeleri Müslüman olmaları amacıyla toplandık. Cenabı Allah’a sonsuz hamd olsun ki bu kardeşlerimizi Amerika’dan Türkiye’ye bir yolculuğa vesile kıldı. Bu yolculuğun sonunda Müslümanlığa erişmiş oldular. Rabbim bu samimiyetlerini kabul eylesin” dedi.

 

Müslümanlığı seçen ABD’li doktor 59 yaşındaki Ramona Smith ise açıklamasında ilk olarak Dubai’de duymuş olduğu ezan sesinden etkilendiğini ve Kapadokya bölgesine tatile geldiğinde de sabah ezanını duymasının ardından Müslüman olmaya karar verdiğini söyledi. Smith, “Ben kilisede ilk eğitimimi aldım ve orada büyüdüm. Ama içimde hep bir eksiklik ve boşluk vardı. Daha sonra Dubai’ye gittim. Dubai’de ezanı duydum. Ezan sesini duyduğumda kalbime bir ağırlık htim. Daha sonrasında araştırmaya karar verdim. Araştırmam esnasında Bakara suresini okumaya başladım. Bakara suresini okuduğumda da benim dinimin İslam olacağını ve Müslüman olmam gerektiğini htim.   Daha sonrasında bu dini en iyi yaşayabilecek ülkenin Türkiye olabileceğini düşündüm.  Ülkemde çocukluğumda vaktis oldum ve Hristiyanlığı seçtim. Çocukluğumdan beri ailem kiliye götürüyordu. Hristiyanlığın alt kolları olan başka dinleri de araştırdım. Hep doğruyu ve güzel olanı aradım. Onun için Hindistan’a bile gittim. Bütün hepsinin mutlaka kendilerine göre doğruları vardı. Ama hep eksiklik gördüm. Ama Kuran-ı Kerim’e baktığımız zaman tam olduğunu ve beni bütünlediğini anladım. Kapadokya bölgesinde de ezan sesini duyduğum zaman Müslüman olmaya karar verdim” dedi

 

Ramona Smith’in 28 yaşındaki oğlu Michael Dunlop ise açıklamasında Fatiha ve Bakara surelerini okumasının ardından Müslüman olmaya karar verdiğini söyledi. Dunlop,  “Bende hayatım boyunca bir boşluk içerisindeydim. Ve bu boşluğu değerlendirmek istiyorsdum. Hep içime bir boşluk vardı. Bir türlü dolduramıyordum. Kuran-ı Kerim’de Fatiha suresini ve Bakara suresini okudum. Elimi Kuran-ı Kerim’in üzerine koyduktan sonra kalbimde bir enerji geldiğini htim. Bunun neticesinde bende Müslüman olmalıyım dedim. Elhamdülillah Müslüman oldum” dedi.

 

“28 yaşındaki ABD’li gencin Cumhurbaşkanı Erdoğan sevgisi”

Gazetecilere Türkçe açıklamalarda bulunan Michael Dunlop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve Türkiye’yi çok sevdiğini söyledi. Dunlop,  “Benim adım Zekeriya ve ben Amerikalı ve Müslümanım. Ben Ortahisar’da yaşıyorum. Ben Recep Tayyip Erdoğan’ı çok seviyorum. Ben Türkiye’yi çok seviyorum” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kapadokya’da, ezan, sesini, duyan, ABD’li, anne, ve, oğlu, Müslüman, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı