Haber Detayı
23 Eylül 2017 - Cumartesi 14:54
 
Kapadokya'dan Ay Lav Yu Tuu Filmine Büyük Tepki
Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Yakup Dinler, ‘Ay Lav Yu Tuu’ dizinin Mardin’de çekildi açıklamasına sert tepki gösterdi.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Kapadokya'dan Ay Lav Yu Tuu Filmine Büyük Tepki

 

Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Yakup Dinler, ‘Ay Lav Yu Tuu’ dizinin Mardin’de çekildi açıklamasına sert tepki gösterdi.

 

KAPTİD Başkanı Yaukp Dinler yaptığı açıklamada, Kapadokya hepimizin bildiği gibi yer üstü ve yer altı zenginlikleri, ayrıca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olması sebebiyle de tarih ve kültür kokan Dünya’nın ve Türkiye’nin gözbebeği - eşi benzeri olmayan bir bölgedir dedi. Dinler, “ Kapadokya’nın bu doğa üstü güzellikleri ile adeta bir “Doğal Film Platosu” olması ve buna ilaveten ulaşım kolaylığı, altyapısı, halkın yeni kültürlere yatkınlığı ve turistik işletmelerinin kaliteli olması nedeniyle Yerli ve Yabancı film / dizi yapımcılarının yıllardır gözdesi konumunda bulunmaktadır. Bu sebepten ötürü bir çok sinemacı gibi Sermiyan Midyat yönetmen, senarist ve başrol oyuncusu olarak yer aldığı “Ay Lav Yu Tuu” isimli filmini Kapadokya’da (ağırlıklı olarak Ürgüp - Karain Köyü ve Ürgüp - Akçaören Köyü) çekmiştir ve Kapadokyalı Yerel Halkı figüran olarak kullanmıştır. Fakat her ne hikmetse, filmin hiç bir tanıtımında, basın bildirisinde, 21 Eylül’de yapılan Gala’sında Kapadokya’nın K’sının adı bile geçmemektedir. Öbür yandan 22 Eylül tarihli Hürriyet’in Kelebek ekinde aynen şu ifadeler almaktadır:  “Çekimleri Mardin - Midyat’ta 6 haftada gerçekleştirilen filmin yılın iddialı komedi sinema filmleri arasında yerini almaya hazırlanıyor”.  Kapadokya’nın adı ne zamandan beri Mardin - Midyat oldu Sayın Sermiyan Midyat?! Madem filmi Mardin’de çekmek istiyordun neden orada çekmedin Sayın Midyat? Kapadokya’nın doğal güzelliklerini kullanacaksın, Türkiye’nin en güvenli bölgesi olan Kapadokya’da film çekimi yapacaksın ama kendi aklınca kendi memleketinin reklamını yapıp filmi Mardin - Midyat’ta çektim diyeceksin öyle mi Sayın Midyat? Sence Kapadokya'ya ve Kapadokya halkına bir özür borçlu değil misin” dedi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kapadokya'dan, Ay, Lav, Yu, Tuu, Filmine, Büyük, Tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı