Haber Detayı
19 Eylül 2019 - Perşembe 13:08
 
Kuduzla mücadele başladı
Kuduz; insanları ve bütün sıcakkanlı hayvanları etkileyen, şuur kaybı, huzursuzluk ve felçlerle kendini gösteren ve kuduz bir hayvanın salyasından bulaşan ölümcül bir hastalıktır. Kuduzun hayvanlardaki klinik göstergeleri, virüsün beyin üzerindeki etkisine bağlı olarak değişmekte.
SAĞLIK Haberi
Kuduzla mücadele başladı

 

NEVŞEHİR(MHA) Kuduz;  insanları ve bütün sıcakkanlı hayvanları etkileyen, şuur kaybı, huzursuzluk ve felçlerle kendini gösteren ve kuduz bir hayvanın salyasından bulaşan ölümcül bir hastalıktır. Kuduzun hayvanlardaki klinik göstergeleri, virüsün beyin üzerindeki etkisine bağlı olarak değişmekte.

 

Ani davranış değişiklikleri, gittikçe ilerleyen ve ölümle sonuçlanan felç tipik göstergeleri. Hastalıktan korunmanın en etkili yolu aşılama.

 

Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlüklerince sahipli kedi ve köpeklere Kuduz aşılaması yapılmakta. Kuduz Hastalığı filyasyon araştırmalarında kuduz hastalığı virüsünün, yaban hayatı kaynaklı özellikle tilki ile temas etmesi sonucu meydana geldiğinin tespit edilmesi üzerine Bakanlıkça, ilimiz havadan aşılama projesi kapsamına alındı. Proje kapsamında tilkilere özel köfte biçiminde hazırlanan aşı yemleri atılmakta ve bulaşma riski azaltılmaya çalışılmakta.

 

Proje kapsamında yaban hayatı kaynaklı kuduz hastalığının yoğun olarak görüldüğü, Nevşehir'in de dahil edildiği 105 bin km alanda aşılama çalışmaları sürdürülmekte. 2019 yılı Sonbahar Aşı Kampanyası kapsamında aşı atım işine, 19 Eylül 2019 tarihinden itibaren başlanacak.

 

Atılan Yemlere Dikkat !

Uçaktan atılan aşı yemlerine dokunmayın özellikle çocuklarınızı uyarın.

Köpekleri yemlerin atılmasını takip eden bir hafta boyunca başıboş bırakılmayın.

Aşı yeminin içindeki sıvıya temas edilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edin.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kuduzla, mücadele, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı