Haber Detayı
11 Şubat 2016 - Perşembe 10:15
 
Nevşehir 1.Amatör Ligde İlginç Protesto
SPOR Haberi
Nevşehir 1.Amatör Ligde İlginç Protesto


Nevşehir 1. Amatör futbol liginde oynanan karşılaşmada futbolcular maçın başlama vuruşu ile birlikte bir dakikalık oturma eylemi yaptılar.
Nevşehir 1. Amatör ligde mücadele eden Çat Gençlik Spor ile Kaymaklı Spor karşılaşmasında Türk futbol tarihinde henüz yaşanmamış bir eylem gerçekleşti. Maçın orta hakeminin başlama vuruşu düdüğü ile birlikte her iki takımın futbolcuları sahada bulunmuş oldukları yere oturarak bir dakikalık eylem gerçekleştirdiler. Futbolcuların bir dakikalık eyleminin ardından ise maçın orta hakeminin hava atışıyla birlikte maç kaldığı yerden devam etti.
Çat Belediye Başkanı Kamil Duru yaptığı açıklamada tüm dünyanın Suriye’de Bayır Bucak Türkmenlerine yapılan zulme seyirci kaldıkları için böyle bir eylem gerçekleştirdiklerini söyledi. Duru, “Çat Gençlik Spor Kulübü ve Nevşehir’de ki spor camiası olarak Suriye’de ki yapılan zulme özellikle Bayır Bucak Türkmenlerine yapılan zulme kayıtsız kalamazdık. Bizde tepkimizi bu şekilde gösterdik. Maçın başlangıç düdüğü ile birlikte 22 futbolcu ve hakemlerimiz bir dakika boyunca hiçbir şey yapmadan saha da beklediler. Bu ne içindi. Şuanda orada yapılan zulme, orada yapılan haksızlığa, insan katliamına sessiz kalan ve aynı sahada bekleyen 22 oyuncu gibi hiçbir şey yapmadan bekleyen ülkeler ve insanlarına bir göndermeydi bu. Fransa’da yapılan katliamda birleşen yüz binler maalesef Türkmenlere yapılan bu soykırımda hiç sesleri çıkmadan bekliyorlar. Bizde aynı şekilde tepkimizi onlara iletebilmek için bunu yaptık. Orada hayatını kaybeden tüm insanlara, Müslüman kardeşlerimize, soydaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi.
Çat Gençlik Spor Teknik Direktörü Tarkan Güney ise Türkmenlerin içerisinde bulunduğu durum nedeniyle böyle bir eylem gerçekleştirdiklerini kaydetti. Güney, “Suriye Bayır Bucak’ta ki Türkmenlerin içerisinde bulunduğu duruma tepki amacıyla sesimizi duyurmak istedik. Bizde böyle bir eylem planladık ve uyguladık. İnşallah amacına ulaşır. Oradaki Türkmen kardeşlerimize bir nebze insanlarımızın duyarlılığı artar ve gerekli yardımları da yaparlar. Çok zor şartlarda oradaki insanlarımız basından takip ettiğimiz kadarıyla. Çok zor şartlar altında yaşıyorlar. Hatta çoğu yerini yurdunu bırakıp bizim ülkemize geliyor. Türk milleti olarak Türk Devleti olarak orada ki Türkmen kardeşlerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Bunu duyurmak için böyle bir eylem planladık. Umarım inşallah yerine ulaşır” diye konuştu.
Çat Gençlik Spor futbol takımının Azeri futbolcusu Tarlan Ahmedov ise Bayır Bucak Türkmenlerine Allah’tan yardım diliyorum dedi. Ahmedov, “Ben Allah’tan onlara yardım diliyorum. Çünkü biz her zaman Azerbaycan olsun Türkiye olsun her zaman onların yanındayız. Bayır Bucak Türkmenlerine Allah’tan yardım diliyorum” şeklinde konuştu.
Türk futbol tarihinde bir ilke atılan maçta Çat Gençlik Spor rakibi Kaymaklı Sporu 5-1 mağlup etti. 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Nevşehir, 1.Amatör, Ligde, İlginç, Protesto,
Yorumlar
Haber Yazılımı