Haber Detayı
25 Ağustos 2016 - Perşembe 12:14
 
Nevşehir’de FETÖ´cüler Çözülmeye Başladı
Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından titizlikle yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturmasında itirafçıların verdiği bilgilere ulaştı.
NEVŞEHİR Haberi
Nevşehir’de FETÖ´cüler Çözülmeye Başladı

Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından titizlikle yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturmasında itirafçıların verdiği bilgilere ulaştı.

 

 

 

Nevşehir Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Tosun´un başarılı ve kararlı bir şekilde yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturmasında en az ceza ile kurtulmak ve etkin pişmanlık yasasından faydalanmak isteyen örgüt elemanları itirafçı oldu. İtirafçılar FETÖ yapılanmasının işleyişini deşifre etti.

 

 

 

FETÖ/PDY örgütünün başı terörist Fethullah Gülen´in son çıkışının ve videosunda "Kapadokyalı idareciler" cümlesini kullanmasının arkasında yatan gelişmelerin de Nevşehir Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Tosun olduğu öğrenildi. Soruşturmanın başlangıcından bugüne kadar Nevşehir´de yapılan operasyonlar sırasında gözaltına alınan ve sorgulanması tamamlanan FETÖ/PDY terör örgütü mensubu 170 kişinin tutuklanmasının FETÖ´nün elebaşı Gülen´in canını çok sıktığı öğrenildi.

 

 

 

Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığınca dinlenen gizli tanıklar ve itirafçıların verdiği bilgiler neticesinde yapılanmanın işleyişi tespit edildi. Kararlı bir şekilde yürütülen soruşturmalar derinleştirildikçe itirafçı sayısının çoğaldığı, çözülmelerin başladığı, bir çok FETÖ/PDY terör örgütü elemanının itirafçı olarak ifade vermek suretiyle etkin pişmanlık yasasından yararlanmayı amaçladığı, ileride olabilecek yasal düzenlemelerden de yararlanma imkanına kavuşmayı düşündüğü öğrenildi.

 

 

 

FETÖ´de rakamların şifresi çözüldü

 

 

Edinilen bilgilere göre, itirafçılar örgüt içerisindeki yapılanmada rakamlarla derecelendirme yapıldığını itiraf ederek numaralar ve karşılıklarını anlattı:

Yapı mensubu olsun ya da olmasın her muhatabın bir derecesi oluşturulmuş, bu dereceler 1 ile 8 rakamları arasında sıralanmış ve her bir rakamın karşılığı değerlendirme yapılmış. Eğer kendi halinde yaşayan bir vatandaş ile muhatap olunmuş  ise buna "Ehli dünya" demişler ve derecesini "1" numara ile belirlemişler. Muhatap ibadet yönünden sadece Cuma namazlarını kılıyor ise bunlar "2" numaralı dereceye yerleştirilmişler. Muhatap beş vakit namaz kılıyor ise "3" numaraya yerleştirmişler.

Örgütün ev ya da yurtlarında kalmış ise derecesi "4" olmuş ve onun için "Tam pişmemiş eleman" tanımlaması yapılmış. Örgütün çeşitli faaliyetlerine katılmış, örgüt için bir takım yararlar sağlamış ve içerisine girmiş ise bu kişinin derecesi "5" ile ifade edilmiş. Hem örgütün içinde yer almış hem de özel bir konuma sahip olmuş ise bu kişiye "Özel insan" denilmiş ve bu özel kişi "5a" derecesi ile tanımlanmış. Muhataplar farklı cemaat mensubu ise bunun derece tanımı "6" ile ifade edilmiş, Ulusalcı olarak tanımladıkları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına "7U" derecesi, Türkiye Cumhuriyetinin Alevi vatandaşlarına "7A" derecesi vermişler.

 

 

 

Vatandaşları alkol alan, içki içen, kadın kız işi olan şeklinde kategorize etmişler ve bu şekilde kategorize ettikleri muhataplarına da "8" rakamı ile bir derece vermişler. Belirledikleri kategoriler rakamların sayısal büyüklüğüne göre önem arz etmemiş ve örgüte yakınlık derecesi olarak belirlenmemiş. Bunun deşifre olmama taktiği olduğu belirtildi.

FETÖ´nün adliye yapılanmaları çözüldü

 

 

 

FETÖ/PDY Nevşehir´de çeşitli yapılanmalar oluşturmuş. ‘Mezuncu´ diye adlandırılan kişinin üzerinde bir ‘Eğitim Danışmanı´nın olduğu, bu danışmanın üzerinde de bir ‘İl Abisi´nin olduğu il abilerinin de ‘Bölge Abileri´ne bağlı olarak çalıştığı ve böyle bir hiyerarşi oluşturulduğu öğrenildi. Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan soruşturmalar neticesinde adliyelerdeki teşkilatlanmanın nasıl gerçekleştirildiği öğrenilerek yapılan operasyonlarla FETÖ´nün Nevşehir ve ilçe adliyelerindeki yapıları çökertildi.

İldeki ‘Mezuncu´nun kendisine seçilerek gönderilen veya kendisinin tespit ettiği lise, yüksekokul ve fakülte mezunlarını klavye çalıştırmak sureti ile adliye sınavlarına hazırladığı, diğerlerini ise çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilmek üzere diğer sınavlara hazırladığı veya ortaokul mezunu olanları askeri lise sınavlarına, polis okulu sınavlarına hazırladığı ya da bunların hangilerinin hangi kurum sınavlarına gireceği veya hangi okullara yönlendirileceği gibi kararlar verdiği öğrenildi.

 

 

 

 

‘Mezuncu´nun, alacağı kararlar ve yapacağı yönlendirmelerle alakalı ‘Eğitim danışmanı´na bilgi aktarabildiği gibi, kendisinin yapı içerisindeki etkinliğine göre doğrudan ‘Bölge abisi´ ile de iletişim kurabildiği bilgisine ulaşıldı.

 

 

 

Zabıt katiplerine özel isimler

Örgütün, Adalet Bakanlığı personelleri ile ilgili olarak erkek zabıt katiplerini "Zekai", bayan zabıt katiplerini "Zekiye", infaz koruma memurlarını da "Nafiz " olarak kodladıkları, bölgesel bir yapı oluşturup bölgelere illeri bağladıkları tespit edilmiş, Kayseri bölgesine Nevşehir, Niğde, Kırşehir, Kırıkkale illerini bağlayarak buradaki mensupları bölgesel yapılandırmaya tabi tuttukları öğrenildi.

 

 

 

İlk maaş örgüte! Bekarlardan yüzde 10, evlilerden yüzde 5 kesinti

İtirafçılar, Adalet Bakanlığı sınavlarında çeşitli hile ve desiselerle çeşitli kadrolara yerleştirdikleri personelin ilk maaşlarını gönüllülük esasına dayalı bağışlama gibi gösterilip psikolojik baskılarla maaşın tamamının örgüte bağışlandığını, daha sonra bekarlardan yüzde 10, evlilerden yüzde 5 oranında zaman zaman himmet ve bağış alındığını, bu bağışların genelde 3-4-5 kişilik gruplar halinde hücrelendirilmiş sohbet evlerinde gerçekleştirildiğini, içlerinden grup lideri olan birinin nakit olarak paraları topladığını, o sırada kendilerine sohbet eden ve "Adliye imamı" olan kişiye teslim ettiğini, adliye imamının ise bu paraları bazen il imamına bazen de bölge imamına teslim ettiğini söyledi.

 

 

 

İtirafçıların ifadelerine göre, FETÖ terör örgütüne mensup olmuş ya da sempati duymuş olan kişilere Kurban Bayramı geldiğinde kurbanlarını örgüte bağışlamaları tavsiye edilmiş, örgütün içten bağlıları ve örgüt tarafından işe yerleştirilenlerinin zorunlu olarak kurban bağışında bulundukları, kendileri evlerinde kurban kesmiş olsalar dahi bir kurban parasını örgüte bağışladıkları belirtiliyor.

 

 

 

Örgütün temel felsefesinin nasıl ve nereden olursa olsun örgüt  gelirin en yüksek seviyede tutulmasını sağlamak olduğu, hatta bunu sağlamak için örgüt üyeliği ve örgüte bağlılık derecesinin örgüte yapılan maddi destekle ölçüldüğü, yüksek miktarda para verene daha yüksek derecelerle örgüt içerisindeki sözde itibarının yükseltildiği  ifade edildi.

 

 

 

17-25 Aralık´tan sonra sık sık uyarı yapılmış

Örgüt mensuplarının birbirleri ile irtibatlarının sağlanması, sohbet evlerinde konuşulacak konuların iletilmesi, çeşitli uyarıların yapılması, toplantı zamanlarının belirlenerek bildirilmesi gibi faaliyetlerin genelde "bylock" mesajlaşma programı üzerinden sağlandığı, bu programı kullananların sadece kendisinin bağlı olduğu kullanıcıyı görebildikleri, diğer kullanıcıları göremedikleri, mesajın okunsun veya okunmasın 10 dakika içerisinde program tarafından otomatik olarak silinmek suretiyle yok edildiği, "bylock" kullanmayanların "Coverme" adında bir program kullandıkları veya "Eagle" adındaki bir android mesajlaşma programı kullandıkları, bu programların mensupların derece ve görev tanımlarına göre kullanıcılarının olduğu  tespit edildi. Bu programları kullanan kişilere 17-25 Aralık darbe girişiminden sonra sık sık "polis baskını olabileceği, her an tetikte olmaları gerektiği, polis baskını olması durumunda hemen banyoya giderek öncelikle telefonlardan programların silinmesi gerektiği" şeklinde talimatlar verildiği, uyarılar yapıldığı öğrenildi.

 

 

 

Emniyet birimlerine şifreli isimler

Emniyet istihbarat birimine "İngilizce", Terörle Mücadele birimine "Tarih", Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele birimine "Kimya", polis memuruna "Öğrenci", komiser ve komiser yardımcılarına "Yüksekokul", Polis Akademisi öğrencileri veya mezunlarına "Üniversite" şeklinde kod isimleri verildiği kaydedildi.

 

 

“Asker gelirse direniş göstermeyin”

15 Temmuz 2016 Darbe gecesinde, bylock ve diğer mesajlaşma programlarından emniyet birimlerindeki mensuplarına "Abiler asker gelirse direniş göstermeyin, onlara yardımcı olun" şeklinde talimatlar verildiği de edinilen bilgiler arasında.

 

 

Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığının titizlikle yürüttüğü soruşturma neticesinde Kozaklı ilçesindeki FETÖ/PDY yapılanmasının büyük oranda çözüldüğü ve örgüte ait okuma salonu tespit edilerek yaklaşık 3 kamyon kitap ele geçirildiği belirtildi. Kozaklı ilçesindeki okuma salonunun ilçenin merkez üssü haline getirildiği de edinilen bilgiler arasında.

Bayanlara üst yöneticilik yok!

 

 

 

Başsavcılığın yürüttüğü soruşturmada, FETÖ/PDY terör örgütünün bayanlar yapılanmasında mensupların belirli bir noktaya kadar ilerletildikleri, ilerleyebilecekleri son noktadan itibaren üst yöneticinin erkeklerle devam ettiği görüldü. Bayanlar arası yapılanmalara daha çok kız öğrenci evlerinde rastlanıldığı, ticari ve diğer alanlarda teşkilatlı bir yapılanmaya gidilmediği, kız öğrenci evlerinde ise başarılı bir organizasyon oluşturdukları görüldü.

Kız öğrenci evlerinde "Yet" adı verdikleri günlerin olduğu, bu günlerde evin giderlerinin, eksiklerinin, o evde kalan öğrencilerin maddi ve manevi durumlarının konuşulduğu itirafçılar tarafından ifade edildi.

 

 

 

Fakültelerde, fakülte ablalarının bulunduğu, bunların örgüte mensup olmayanları örgüte kazandırmak için evlere davet ettikleri öğrencilere ‘Maklube´ yemeği yaptıkları böylece sempatilerini kazandıkları, bölge ablalarının evlerde topladığı kız öğrencilere ve diğer ablalara sohbetler yaptıkları sırada sık sık Fetullah Gülen´in Amerika´dan gelmeme sebebi ile ilgili sorularla karşılaştıklarında gelmeme sebebini "Amerika´da daha rahat davranabildiğini, Türkiye´de idam edilebileceğini, batıya hizmet etmesinin gerektiğini, Türkiye´de ona ihtiyaç duyulmadığı" şeklinde açıklamalar yaptıkları öğrenildi.

 

 

 

İtirafçılar tarafından, kız öğrenci evlerinde toplanan ablaların, "Zaman Gazetesi ve Samanyolu Televizyonu´nun kapatılması ile örgütün bitme noktasına geldiğini" ifade etmeleri üzerine, 1982 Anayasası ve bütün darbelerde kazanılmış zaferlerin olduğunu, şu anda kendilerinin bir darbe yapabilmeleri için üç beş deneyimli subaya ihtiyaçlarının olduğunu anlatıp darbe sinyalleri vererek onları darbeye ısındırmaya çalıştıkları ve iki yol olduğunu, birinin seçim yolu diğerinin ise darbe yolu olduğunu ifade ettikleri, seçimi kazanamadıklarını ancak darbeyle kazanacaklarını belirttikleri ve mensup ablaları bu şekilde teselli ettikleri anlatıldı.

Kız öğrenci evlerinde 15 saat Fetullah Gülen videoları seyredilip, seyredenlere gümüş bileklik, Fetullah Gülen kitapları, Aker marka eşarplar hediye edildiği, iletişim için "coco" isimli bir program kullandıkları ve böylece sinyal takibinden korundukları ifadelerle yer aldı.

 

 

 

Cumhurbaşkanına ve hükümete beddua

Örgüte ait kız evlerinde ve yurtlarında "Hacet" adı verilen bir dizi dua seremonilerinin yapıldığı, bu dualarda başta Cumhurbaşkanı olmak üzere tüm hükümete beddualar edildiği birçok itirafçı ifadesinde yer aldı. 17-25 Aralık darbe girişiminden sonra deşifre olmamak için bir takım faaliyetlere de kod isim verdikleri öğrenildi.

 

 

 

Namaz kılmaya "Spor yapmak", Fetullah Gülen´in kitaplarını okuma işlerine de "Türkü söyleme" gibi kodlar verildiği öğrenildi. Bir kız evinde kalan öğrenci telefonla arandığında eğer namaz kılmaya hazırlanılıyorsa ve karşı taraf ne yaptıklarını soruyorsa "Spor yapmaya hazırlanıyoruz ya da spor yapıyoruz" şeklinde cevap veriyor. Eğer Terörist başı Fetullah Gülen´in kitaplarını okuma esnasında böyle bir diyalog gerçekleşirse "Türkü söylüyoruz" şeklinde cevap veriyor.

 

 

 

Nevşehir'de günlük yayı hayatına devam eden Muşkara Gazetesi, tüm itirafçılardan ve gizli tanıklardan edinilen bilgilere ulaşmış ve bir çok örgüt mensubunun yasal bir takım düzenlemelerden faydalanabilmek, etkin pişmanlık göstererek daha az ceza alabilmek veya tutuksuz yargılanabilmek için itirafçı olmayı teklif ettiği ve bu teklifin, önemli bilgiler vermeleri durumunda uygun görülerek kimlikleri gizli kalmak şartıyla ifadelerine başvurulduğu, Nevşehir´de gerçekleştirilen yapılanmanın bu şekilde çözülme eğilimi gösterdiği bilgilerine ulaştı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Nevşehir’de, FETÖ´cüler, Çözülmeye, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı