Haber Detayı
05 Eylül 2017 - Salı 14:56
 
Nevşehir'de Öğrenci Servislerinin Zamlarına Kim Dur Diyecek
Nevşehir'de öğrenci servislerinin zamları kafasına göre yapmaları öğrenci velilerinin isyanını büyütüyor.
GÜNCEL Haberi
Nevşehir'de Öğrenci Servislerinin Zamlarına Kim Dur Diyecek

 

5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu'nun 62. maddesi ile Esnaf ve Sanatkarlarca Üretilen Mal ve Hizmetlerin Fiyat Tarifeleri Hakkında Yönetmeliğin 5. ve 6. maddeleri uyarınca 2017-2018 eğitim-öğretim yılı için Nevşehir’de okul servis ücret tarifesi özel okullar için bin 125 lira, Nevşehir il merkezinde bulunan devlet okulları için (yemeksiz -2 sefer-) 980 lira olarak belirlendi. Tarifede devlet okulları için yemekli (4 sefer) olarak belirlenen ücret ise bin 220 lira. Özel okul ve devlet okulu arasında günde iki sefer (sabah evden okula, akşam okuldan eve) arasındaki fiyat farkı 145 TL. Durum bu şekilde olunca özel okula öğrenci gönderen veliler bu fiyat farkının nereden kaynaklandığını merak ediyor ve kimseden cevap alamıyor.

 

Diğer illerde fiyatlandırma farklı

Edinilen bilgilere göre, büyükşehirler ve diğer illerde ilgili kanun hükmü ile belirlenen okul servis ücretlerinin öğrenci ikametlerine olan uzaklığı esas alınıyor veya herkes için tek fiyat uygulanıyor.

 

Ayrımcılığın nedeni bilinmiyor

Veliler, servis ücretlerinde herhangi bir neden olmaksızın ayrım yapılmasının Anayasa ile güvence altına alınan eşitlik ilkesine aykırı olduğu gibi Türk Medeni Kanunu'nda yer alan iyi niyet ve dürüstlük kurallarına da aykırılık teşkil etmektedir iddiasında bulunuyor.

 

Zamma itiraz için gittiler, daha fazla zamla karşılaştılar

Ayrıca eğitim-öğretim döneminde verilen okul servis hizmetlerinden ayrı olarak özel okullarda öğrenciler için düzenlenen bazı etüt çalışmaları, özel kurumlarda düzenlenen etkinlikler ve kurumda yapılan kurslar sonucunda öğrencilerin normal servis saatleri dışında servise ihtiyacı bulunuyorken bu çalışmalardan doğan okul servislerine ise ayrı bir ücret ödeniyor. Bu ücret 2016-2017 eğitim-öğretim dönemi için okula düzenlenen her sefer için servis başına 50 lira iken, 2017-2018 eğitim-öğretim dönemi için yüzde 50 bir zamla 75 liraya yükseltildiği özel okullara bildirildi. Zaten fazla ücret ödeyen veliler bir de ek servise yüzde 50 zamla karşılaşınca çileden çıktı. Veliler fiyatların adaletli olması gerektiği düşüncesiyle Nevşehir Şoförler ve Otomobilciler Odasına giderek yetkililerle görüştü. Aldıkları cevapla şoke olan öğrenci velileri, servis ücretlerinde indirim yapılması için gittikleri Nevşehir Şoförler ve Otomobilciler Odasında ücretin yüzde 100 zamla 100 lira olacağını öğrendi. Bu zammın hangi nedenlerden dolayı yapıldığının kendilerine açıklanmasını bekleyen veliler, yetkililerin servis ücretlerini kontrol etmelerini ve eşitsizliğin giderilmesini bekliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Nevşehir'de, Öğrenci, Servislerinin, Zamlarına, Kim, Dur, Diyecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı