Haber Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 18:51
 
Nevşehir’e bitki sağlığı teşhis ve analiz laboratuvarı kurulacak
Türkiye Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) tarafından Nevşehir, Niğde, Aksaray, Kayseri, Tokat ve Bitlis illerinde faaliyet gösteren üyelerin katılımıyla Nevşehir’de İstişare Toplantısı düzenlendi.
NEVŞEHİR Haberi
Nevşehir’e bitki sağlığı teşhis ve analiz laboratuvarı kurulacak

 

Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi Mustafa Hayri Efendi Salonu’nda düzenlenen toplantıya; Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz, Tarım ve Orman Müdürü Okan Yılmaz, Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Murat Asiltürk ile davetliler ve konu uzmanları katıldı.

 

Ülkemizde üretilen tohumluk bitkilerin Tarım ve Orman Bakanlığından onaylı kritik öneme sahip patates ağırlıklı olmak üzere bitki sağlığı, teşhisi ve analizi sonrasında sertifikasyonlarının TÜRKAK’ tan akredite laboratuvar koşullarında, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi/Kapadokya Teknopark bünyesindeki bağımsız bir binada yer alacak ve TSÜAB Tohum Sertifikasyon Anonim Şirketi tarafından kurulacak Bitki Sağlığı Teşhis ve Analiz Laboratuvarı ve idari ofislerin kuruluş aşamaları ile ilgili olarak, istişareler yapıldı ve en kısa zamanda İlimize kazandırılacağı belirtildi.

 

Katılımcılara teşekkür eden Vali İlhami Aktaş, yapılan toplantının hayırlı olması temennisinde bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Nevşehir’e, bitki, sağlığı, teşhis, ve, analiz, laboratuvarı, kurulacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı