Haber Detayı
23 Mart 2015 - Pazartesi 10:20
 
Nevşehir İl Müftülüğü Çanakkale Ruhu Konulu Konferans Düzenledi
NEVŞEHİR Haberi
Nevşehir İl Müftülüğü Çanakkale Ruhu Konulu Konferans Düzenledi


Nevşehir İl Müftülüğü tarafından Çanakkale Zaferinin 100.yılı münasebetiyle Kapadokya Kültür Merkezinde “Çanakkale Destanı” konulu konferans düzenlendi.
Katılım oldukça fazlaydı konferansa Diyanet İşleri Başkanlığı Emekli Başkan Yardımcısı Necmeddin Nursaçan konuşmacı olarak katılırken, Vali Yardımcısı Hasan Kayhan, Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Seçen, İl Müftüsü Yakup Öztürk, Müftü Yardımcıları, Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzman Dr. Muhammet Çömçe, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Okan Yılmaz, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Ünlüer, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İsmail Yoldaş, Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız, Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan, Daire Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Sunuculuğunu Lale Camii İmam-Hatibi Zafer Bakum’un yaptığı program, İstiklal Marşı’nın okunuşu ve Altınoluk Camii İmam-Hatibi Ramazan Öz’ün okuduğu Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başladı.
Konferansın açılış konuşmasını yapan il Müftüsü Yakup Öztürk; “Kurşunlu Camiinde yapılan 250.000 Şehide 250.000 hatmin duasına coşkuyla destek veren Aziz kardeşlerim. Bu günde “Çanakkale Destanı” Konferansına aynı aşk ve heyecanla desteğinizi ortaya koydunuz. Davete fazlasıyla icabet ettiniz ve salonu hınca hınç doldurdunuz. Bizi mahcup etmediniz, hepinize Teşekkür ediyorum. Biz ne harabi ne harabatiyiz, kökü mazide olan atiyiz. Mazisine bağlı olan, sırtını onlara dayayan milletler, geleceğe emin adımlarla yürür, geçmişini bilmeyen ve onlara dayanmayan toplumlar ise yıkılır, yok olur tarih sahnesinden silinir gider. İşte biz bunun için bu programları yapıyoruz. Geçmişimize sırtımızı dayıyor, güne ayaklarımızı basıyor, geleceğe emin adımlarla yürüyoruz. Aynı zamanda bize bu toprakları kanlarıyla sulayarak Vatan edip emanet edenlere vefa borcumuzu ödemek istiyoruz. Hayırlı uğurlu, feyizli olmasını diliyorum” dedi.
2000 Evler Anadolu Lisesi 12. Sınıf Öğrencisi Gökhan Ersoy okuduğu “Çanakkale Destanı” şiiriyle salondakiler duygulandı.
Din Görevlileri İlahi grubu tarafından söylenen “Çanakkale, Sarıkamış ve Yemen Türkü’lerini dinleyen dinleyiciler, gözyaşlarına hâkim olamadılar.
Daha sonra Konferansa konuşmacı olarak katılan Diyanet İşleri Başkanlığı Emekli Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan “Çanakkale Destanı” konulu konuşmasını yaptı.
Nursaçan konuşmasında; “Çanakkale Zaferimizde Bedir, Uhut ve Hendek savaşlarının izlerini görüyoruz.
Onun için Mehmet Akif;
“Ne büyüksün ki, kanın kurtarıyor tevhidi…
Bedr’in Arslanları Ancak, bu kadar şanlı idi” demiştir.
Uhut’ta Hz. Muhammed (s.a.v.) öldü söylemine karşı Enes nasıl “Rasulüllah, şayet öldüyse biz niye yaşıyoruz, şehit olup ona kavuşmalıyız” diyerek yeniden şahlanıp, düşmanı kaçırttılar, bozguna uğrattılar.
Çanakkale’de de Lütfi Bey, en zor zamanda, bu iş bitti denildiği zamanda;
Yetiş Ya Muhammed (s.a.v.), Kitabın yerlere düşüyor, diye haykırarak, askeri cuşa getirmiş ve Arslanlar gibi kükremişler ve Çanakkale’yi geçilmez yapmışlar.
Su uyur düşman uyumaz. Düşman o zaman topla, tüfekle yapamadığını şimdi yapmak istiyor. Bizi birbirimizle yedirme planları yapıyor.
Birde Aileyi bozmaya, yıkmaya çalışıyor. Bu oyunlara gelmeyelim. Birliğimize ve ailelerimizin korunmasına sahip çıkalım. Hanımlar, kocanız size sevgiyle el uzatırsa, siz de saygıyla el uzatın. Böyle olursa Allah o eve rahmet eder” dedi.
İl Müftüsü Yakup Öztürk günün anısına Emekli Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan’a yöreye ait seccade kilim hediye etti.
Çekilen hatıra fotoğrafının ardından program sona erdi.

 
Kapadokya İnternet Medyacılar, Yazarlar ve Gazeteciler Cemiyeti Haberini üye olmayan sitelerin kullanması yasaktır.
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Nevşehir, İl, Müftülüğü, Çanakkale, Ruhu, Konulu, Konferans, Düzenledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı