Haber Detayı
16 Aralık 2015 - Çarşamba 09:09
 
Nevşehir Külliyesi’nin Yapımı Devam Ediyor
GÜNCEL Haberi
Nevşehir Külliyesi’nin Yapımı Devam Ediyor


Tarihinde Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’dan sonra yapılan en büyük Külliye konumundaki Nevşehir Külliyesi’nin yapımı hızla devam ediyor.
Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’in bizzat yakından takip ettiği Nevşehir’de geleceğe bırakılacak en temel eserler arasında yer alan Nevşehir Külliyesi’nin minareleri dışında bu yıl sonuna kadar kaba inşaatının tamamlanması planlanıyor.
Bu kapsamda Selatin Camiini çevreleyen bölgelerde küçük kubbelerin yanı sıra, ana kubbenin de kalıplarının oluşturulması çalışmalarında sona gelindi. Heybetli görünümü ile de dikkat çekecek Kubbe bölümünün betonla kaplanması ise önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek.
Nevşehir Belediyesi tarafından projelendirilerek Nevşehir Belediyesi ve Nevşehir Külliyesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile işbirliği içerisinde yapımı devam eden Nevşehir Külliyesi, Selçuklu ve Osmanlı Mimarisi’ nin izlerini taşıması açısından da oldukça anlamlı bir merkez görünümünde.
Kapalı mekanlarının yanı sıra, açık mekanları ile birlikte 16 bin 500 kişinin aynı anda ibadet yapabileceği Selatin Camiinin de hizmete kazandırılacağı Külliye bünyesinde ayrıca Abdesthane, Gasilhane, Gusulhane, Kütüphane, Taziye Evi, Morg, Konferans salonu, otopark , market ve dini eğitimlerin gerçekleştirileceği çeşitli sosyal donatılar yer alacak.
Hayırsever vatandaşların destekleri ile aralıksız devam eden Nevşehir Külliyesi, 2016 yılında hizmet vermeye başlayacak. 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Nevşehir, Külliyesi’nin, Yapımı, Devam, Ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı