Haber Detayı
05 Mayıs 2017 - Cuma 19:13
 
Nevşehir Olarak Bakanlık İstiyoruz
Nevşehir'de "BAKMAK" istemeyen vatandaş, siyasileri ortak hareket etmeye çağırdı ve kabinede "BAKAN" istedi.
SİYASET Haberi
Nevşehir Olarak Bakanlık İstiyoruz

AK Parti’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partiye üye olması ve 21 Mayıs'ta olağanüstü kongre kararının alınmasından sonra gözler, kongre sonrasında kurulacak olan hükümete ve yeni parti yönetimine çevrildi.

 

Partiyi 2019 seçimlerine hazırlayacak olan yeni kabinede kimlerin görevlendirileceği tartışılırken, Nevşehirliler, "2002 yılında beri iktidarda olan AK Parti'de kurulan hükümetlerde Nevşehir'den bakan çıkmadı.

 

Her seçimde üç milletvekilli gönderen son seçimlerde üç milletvekilliğini de iktidar partisine veren Nevşehir'e, yeni dönemde Bakan verilmeli" dediler.

 

Nevşehirliler bütün gelişmelere bakmak yerine Nevşehir'den bir bakan çıkarılmasını ve bunun için AK Parti Genel Merkezi'nde lobi oluşturulmasını istiyorlar.

 

En son 1979-1980 li yıllarda Enerji Bakanlığı Yapan Esat Kıratlıoğlu daha sonra 1993 yılında kurulan 50.Hükümette Devlet Bakanlığı görevlerinde bulunmasından bu yana geçen 23 yıldır Bakan çıkaramayan bir il olarak artık Kabinede Nevşehir den de bir Bakan görmek istiyoruz talebinde bulunuyorlar.

Esat Kıratlıoğlu’ndan sonra bakan yüzü görmeyen Nevşehirliler, yeni kabinede, Nevşehir Milletvekillerinden birinin bakan olmasını bekliyorlar.

 

NEDEN BİR TURİZM BAKANIMIZ OLMASIN

Nevşehir’e  ilk kırmızı  plaka ile gelen vekil olan Mustafa Açıkgöz Nevşehir ilinde gerek parti içinde uyumu gerekse kentteki vatandaşlar ile diyalogu ile öne çıkan Milletvekili Mustafa Açıkgöz’in ve Nevşehir'e yatırım konusunda önemi projelere imza atan Milletvekilleri Ebubekir Gizligider ve Murat Göktürk'ün yeni kurulacak kabinede bakan olmasını bekleyen Nevşehirliler, “AK Parti’nin il ve tüm ilçe teşkilatları ile belediye başkanları, Başkent’i mesken tutmalı ve yeni kabinede milletvekillerine bakan olarak görev almasını sağlamalı” dediler.

 


Öte yandan AK Parti kulislerine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yoğun yurtdışı seyahatleri nedeniyle kabine değişikliği beklenenin aksine önümüzdeki hafta değil, AK Parti olağanüstü kongresinin yapılacağı 21 Mayıs tarihinden hemen önce yapmayı planlandığı iddia ediliyor.

 

AK Parti kulislerine göre, yeni görevlendirmede, bakanların “başarı ve başarısızlıkları” kadar, bölgesel dengeler de etkili olacak. Kulislerde, Başbakan Yıldırım başkanlığındaki yeni kabinede, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın Dışişleri Bakanı yapılabileceği öne sürülüyor. AK Parti'deki bazı görüşlere göre Kalın'ın 2019'a kadar mevcut görevini sürdüreceği dile getiriliyor. Kabinede Ekonomiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in kalması durumunda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın yerini koruyacağı; Şimşek'in görevden alınması durumunda ise bu göreve Albayrak'ın getirileceği öne sürülüyor.

 

KULİSLER HAREKETLİ
Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Bilim ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü'nün yerlerini koruyacakları, AB Bakanı Ömer Çelik ile Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın ya görev yerlerinde kalacakları ya da Başbakan Yardımcısı yapılabilecekleri iddia ediliyor.
        

Erdoğan'ın yeni kabinenin belirlenmesinin ardından, görev verilmeyen bazı bakanları MKYK listesine alacağı ve genel başkan yardımcısı yapacağı da dile getiriliyor. Yeni MKYK'da 21 Mayıs'ta yapılacak olağanüstü kongrede Erdoğan'ın yeniden genel başkan seçilmesinden sonra şekillenecek. Partinin TBMM grup yöneticilerinin ise Ekim ayında yeni yasama döneminde değiştirilebileceği, TBMM Bakanı İsmail Kahraman'ın ikinci dönemde görevine devam edip etmeyeceğinin de, bu süreçte belli olacağı ifade ediliyor . 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Nevşehir, Olarak, Bakanlık, İstiyoruz, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı