Haber Detayı
30 Temmuz 2018 - Pazartesi 20:31
 
Nevşehir Türk Eğitim Sen Balkan Seferinden Döndü
Türk Eğitim Sen Nevşehir Şubesi tarafından Nevşehir EASE Turizm organizasyonu ile gerçekleştirilen “Evladı Fatihan; Ecdada Yolculuk” adlı kültür gezisi Büyük Balkan Turu 8 günlük bir yolculuktan sonra İstanbul’da noktalandı.
EĞİTİM Haberi
Nevşehir Türk Eğitim Sen Balkan Seferinden Döndü

 

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şubesi üyeleri 8 Ülke; Yunanistan, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Hırvatistan, Bosna Hersek, Sırbistan ve Bulgaristan. 17 Şehir ve 4 başkentten oluşan Kavala, Selanik, Struga, Ohrid, Elbasan, Tiran, İşkodra, Bar, Petrovaç, Budva, Kotor, Herceg Novi, Trebeninje, Dubrovnik, Mostar, Saray Bosna, Belgrad ve Sofya şehirlerinden oluşan Büyük Balkan turunu 8 günlük bir yolculuktan sonra tamamladılar. 4 ve 5 yıldızlı otellerde konaklamalı, Otobüsle balkan turunda Sendika üyeleri ecdad yadigarı topraklarda zaman zaman duygu dolu anlar yaşadılar. Kimi zaman eğlendiler. Kimi zamanda Bosna’da yaşam tünellerinde gözyaşlarına engel olamadılar. Mostar’da hüzünlendiler. Dubrovnik’te eğlendiler. Blagay tekkesinde Sarı Saltuk’a dua ettiler. Tuna’da Şanı Büyük Osman paşa ile gururlandılar. Ohri’de doğanın tüm güzelliklerini görerek göl’ün keyfini çıkardılar. Dubrovnik’te Adriyatik’in serin sularında kulaç attılar. Bir yıllık yorgunluğun stresini atmak için uzun bir gezide yorularak atalarının izinde kendilerine ait medeniyetin izlerini sürdüler. o atlıları, alperenleri, dervişleri, Mustafa Kemal’i, Resneli Niyaziyi, Hüsrev Paşa’yı Aliya izzet Begoviç’i aradılar.

 

Türk Eğitim Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç gezi ile ilgili yaptığı açıklamada; Balkanlara gider de «Akıncı cetlerimizin ihtirasını duyamazsak» yaşadığımızdan ne anlarız? Selanik’te O evde; Bir duruşu, bir bakışı olmalı insanın kendi doğduğu topraklar işgal altında iken Ulusunun geleceğini kurtarmak İçin cephelerde mücadele ruhunu yansıtan sözleri ile Mustafa Kemal’i hatırlattı. Dubrovnik’te, Osmanlı ceddimizin gücü ile güçlendik. Dedi. Ah Mostar, Ruhumuzun yansıması Kaderinde yaşanması gereken acılar seni bize daha da yakınlaştırdı. Yıkılan sen değil biz idik. İnşa edilmende ayağa kalkmamıza neden oldu. Diyerek kökü mazide olan bir milletin tekrar ayağa kalkacağını belirtti. Saray Bosna Umut tünelleri; Çağdaş Avrupa’nın ortasında ölüme terk edilen Müslümanların yaşama tutunma hikayesi, tarih öncesi değil 25 yıl önce diyerek Tarih bir milletin hafızasıdır. Bu hafızayı canlı ve diri tutarsak varlığımızı sürdürebiliriz ifadesinde bulundu. “Bizi toprağa gömdüler fakat tohum olduğumuzu bilmiyorlardı.” Bilge Kral Aliya İzzet Begoviç tarihe geçen sözünü hatırlatarak biz tohumuz, bu topraklarda ata yadigarı topraklarda filizleneceğiz dedi. Kimi zaman da Tuna kıyısında ecdadın Narasıyla gururlanırken üzüldük. Belgrad’da Karaca Paşa son nefesini verirken; “Padişahıma söyleyin! Allah Teâlâ’nın emrine uyarak bu canı devletim ve onun için veriyorum” demişti. Koca Fâtih, hiç bir zor karşısında eğilmeyen başını elleri arasına alarak; “Vah Karaca paşam! Vah Hasan’ım!” diye gözyaşı dökmüştü Tarihin izinde; atalarımızın at koşturduğu, hu narasıyla vatan kıldığı büyük bir hoşgörü ile ilerlediği coğrafyada, ecdadın izinde Balkan seferimizi Son durağımız Sofya’daki tek camimiz Kadı Seyfullah Efendi Camii’nde noktaladık. Türkiye’ye Kapıkule’den giriş yaptığımızda bir haftalık Rumeli seferinin bende bıraktığı izlenim, duygu yoğunluğu ve hüzün olmuştur. Bu yemyeşil ovalardan, geçerken 500 yıl önce Sultan Murat’ın, Fatih’in, Kanuni’nin vatan kıldığı bu topraklarda duyduğumuz ezan sesi bizleri çağırıyor. Sarı Saltuk bizlere sesleniyor; manevi iklimi ile. Resneli Niyazi Bey, Enver paşa Makedonya dağları, Ragop dağları, Selanik’te Mustafa Kemal, Rumeli’nin tapu kaydıdır. Bosna’da, Kosova’da yok olan bizim tarihimizdir. Tuna’nın Sakarya’dan farkı nedir? Ne gün döner şanlı akıncı? Elbet bir gün tekrar bizim türkümüz söylenecektir, Adriyatik’ten Çin Seddine diyerek gezi ile ilgili duygularını dile getirdi. Ayrıca Gezi organizasyonuna katılan tüm üyelerine, organizasyonu planlayan Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin İyilikli’ye ve Nevşehir Ease Turizm yetkililerine de teşekkür etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Nevşehir, Türk, Eğitim, Sen, Balkan, Seferinden, Döndü,
Yorumlar
Haber Yazılımı