Haber Detayı
10 Ekim 2013 - Perşembe 13:13
 
Nevşehir Üniversitesinde 2013-2014 Akademik Yılı Açılış Töreni
EĞİTİM Haberi
Nevşehir Üniversitesinde 2013-2014 Akademik Yılı Açılış Töreni

Tören daha sonra Nevşehir Üniversitesi Tafana Sosyal Tesislerinde;  Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, Nevşehir İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Dursun Ertuğrul, Nevşehir Cumhuriyet Başsavcısı Osman Nuri Güler, Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, Nevşehir Baro Başkanı Av. Fahri Korucu, Nevşehir İl Emniyet Müdürü Mehmet Yüksel, kurum ve kuruluş yöneticileri, sivil toplum örgütleri, üniversitemiz akademik ve idari personeli, öğrenciler ile Nevşehir halkının katılımıyla devam etti.

Başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve bakanlar olmak üzere, Sivil Toplum Kuruluş Başkanları ve Üniversite Rektörlerinin kutlama mesajlarının okunması, Nevşehir Üniversitesi tanıtım filminin gösterimi ve müzik dinletisiyle devam eden törenin ilk konuşmasını Üniversitemiz Öğrenci Konseyi Başkanlığı adına Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü öğrencisi Selvi Nur Yılmaz yaptı.

Törenin açılış konuşmasında üniversitelerin önemine değinen Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç,  “Eğitimi doğru ve sistemli bir yapıya kavuşturacak kurumların başında, elbette üniversiteler gelmektedir. Üniversiteler, bilim ve sanat üreterek içinde bulunduğu topluma yeni ve özgün bakış açıları kazandırarak her açıdan toplumun ve bireyin gelişimine vesile olan kurumlardır. İşte bu kurumlardan biri olan Nevşehir Üniversitesi, üniversite misyonunu kurulduğu 2007 yılından beri layıkıyla yerine getirmektedir” dedi.

Hızla büyüyen Nevşehir Üniversitesinin bölgenin ve ülkenin ihtiyaçlarına cevap verebilecek atılımlar gerçekleştirdiğine vurgu yapan Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç, “Nevşehir Üniversitesi artık kabına sığmamaktadır. Hızlı ve sistemli bir gelişme sağlayarak sürekli yenilenmektedir. Bölgemizin ve ülkemizin ihtiyaçlarına cevap verebilecek atılımlar yapmakta; yapmaya devam etmektedir.

Bu itibarla Üniversitemizin akademi dünyasının önemli bir aktörü olması adına yaptığımız yoğun çalışmalar neticesinde 2008 yılında toplam öğrenci sayımız 2000’lerden 2013 itibariyle 12500’lere, öğretim elemanı sayımız 100’lerden 524’e yükseldi.

 Yine 2007’de fakülte sayısı 3, meslek yüksekokulu sayısı 2 olan üniversitemize, bugün geldiği noktada 7 fakülte, 6 meslek yüksekokulu, 2 enstitü, 3 yüksekokul, 5 uygulama ve araştırma merkezi kazandırmış bulunmaktayız. Ayrıca inşa çalışmaları devam eden Kozaklı ilçemizde ve Suvermez beldemizde iki Meslek Yüksekokulu, yerleşkemizde ise yeni Rektörlük Binamız, Eğitim Fakültemizin D, E, F ve G Blokları, 1 anaokulu ve kreş, merkezi laboratuar, kongre merkezi, olimpik düzeyde spor salonu, spor tesisleri çok yakın zamanda hizmete girecektir.

Bilindiği üzere bu tablonun oluşmasında hayırseverlerimiz çok büyük katkılar sağladı. Huzurlarınızda kendilerine  bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Biz onlarla üniversite-şehir iş birliğinin en güzel örneğini verdik” diye konuştu.

Rektör Kılıç'ın konuşmasının devamında, “Nevşehir Üniversitesi olarak öğrenci yetiştirmenin yanında bilimsel ve akademik çalışmalarımıza da hız kesmeden devam ediyoruz. Şunu da ifade etmek isterim ki üniversitemizin bilimsel performansı çeşitli kurumlar tarafından tescillenmiş durumdadır. Şüphesiz bu bizim için önemli bir gurur vesilesidir. Tüm bunlar çalışma azmimizi kamçılamakta, sorumluluğumuzu artırmaktadır.

Sürekli kendini yenileyen Nevşehir Üniversitesi, sadece ülkemizde değil tüm dünyada sesini duyurma gayretindedir. Uluslararasılaşma yolunda ciddi mesafeler kat eden Üniversitemiz, yerel kültürüne bağlı evrensel atılımlar gerçekleştirme saikıyla hareket etmektedir. Kapadokya’nın merkezinden dünyaya iletişim köprüleri kurma çabasında olan Üniversitemiz, uluslararasılaşma olarak nitelendirdiğimiz hedefe, her geçen gün daha da yaklaşmaktadır. Bu itibarla uluslararası şeffaflıkla birlikte akademik ve mesleki tanınırlık sağlayan, ‘Mükemmellik Belgesi’ yani Diploma Eki Etiketi sahibi bir üniversite olarak, Erasmus anlaşmaları kapsamında 31 üniversite ile ikili anlaşmalar imzalamış bulunuyoruz. Bu kapsamda öğrenci ve öğretim elemanı değişimi, staj hareketliliği ve yoğun dil kursu gibi faaliyetler gerçekleştirmekteyiz. Avrupa’nın hemen her ülkesinde Erasmus anlaşmaları doğrultusunda faaliyet gösteren Üniversitemiz, Erasmus için ortak arayan değil; aranan bir konumdadır. Bunun yanı sıra yine uluslararası bir hareketlilik programı olan Mevlana Değişim Programı ve diğer bazı anlaşmalarımız ile de öğrenci ve personel değişimi yapabilmekteyiz” dedi. 

‘Öğrenci Odaklı Öğretim Sistemini Benimseyen Bir Üniversiteyiz

Kurulduğu günden bugüne Nevşehir Üniversitesi olarak öğrenci odaklı öğretim sistemini benimsediklerine vurgu yapan Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç öğrencilere  “Geleceğimizin teminatı ve Nevşehir Üniversitesi ailesinin sevgili bireyleri. Nevşehir Üniversitesi olarak size en iyi imkânları sunmak,  her türlü sıkıntıdan uzak bir ortamda huzur içinde bir öğrenim ortamı oluşturmak ve sizi en güzel şekilde yetiştirmek asli vazifemizdir. “Öğrenci odaklı” bir öğretim sistemini benimsemiş olan üniversitemiz, çağın gereklerine uygun bir ortamı sizlere sunmak için var gücüyle çalışmaktadır. Bu doğrultuda modern bir yerleşkeden kaliteli bir eğitime, sağlık hizmetlerinden sosyal ve kültürel aktivitelere kadar her türlü imkânı sizlerin hizmetine sunmaya çalışıyoruz” diye sözlerine son verdi.

2007’de kurulan Nevşehir Üniversitesinin fiziki yapılaşma başta olmak üzere her yıl artan öğrenci sayısıyla Nevşehir için gurur kaynağı olduğunu belirten Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan ise, , Nevşehir Üniversitesi, 2007 yılından beri fiziksel, akademik ve eğitim kalitesi yönüyle çok hızlı gelişen ve büyüyen bir üniversite. Bu gelişen üniversitemiz şehirle bütünleşerek ülkenin ve kentin gelişimine büyük katkılar sağladığı gibi bizleri de gururlandırmakta.  Nevşehir Üniversitesinin fiziki şartlarının iyileştirilmesinde desteklerinden dolayı Nevşehirli hayırseverlerimiz ile emeği geçen başta Rektörümüz olmak üzere tüm akademisyenlerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 ‘Dr. Moral’ olarak bilinen Dr. Halil İbrahim Erbıyık’ın ‘2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı İlk Dersi’ni vermesiyle devam eden tören üniversitemiz bünyesinde akademik ilerleme kaydeden akademik personele Rektörümüz Prof. Dr. Filiz Kılıç tarafından cübbelerinin giydirilmesi ve toplu fotoğraf çekimleriyle son buldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Nevşehir, Üniversitesinde, 2013-2014, Akademik, Yılı, Açılış, Töreni,
Yorumlar
Haber Yazılımı