Haber Detayı
16 Nisan 2016 - Cumartesi 15:13
 
Nevşehirli Tiryakilere Kötü Haber
Sigara yasası kapsamında yeni paket yasada neler var ?
NEVŞEHİR Haberi
Nevşehirli Tiryakilere Kötü Haber

Sigara yasası kapsamında yeni paket yasada neler var ?

 

Tek tip sigara paketlerinde yer alacak uyarı amaçlı yazılar yönetmelikle belirlenecek. Bunun için de kanuna şu madde eklenecek: "Kanunda sözü edilen yasal uyarı yazıları, resim, şekil veya grafik mesajlarıyla, paket üzerinde yer verilen markanın yazım şekli, yazı karakteri, punto boyutu, paket üzerindeki konumu, paketlerin rengi, paket üzerinde yer verilen uyarı mesajları, diğer zorunlu yazı, ibare, şekiller dahil olmak üzere paketler ile ilgili hususlar yönetmelikle düzenlenir."

 

Bakanlık, maddeye gerekçe olarak, paketlerin cezbedici renklerinin ve şekillerinin çocuklar, gençler ve kadınlar için özendirici olmasını gösterdi. Paketlerin özendirici olmasının sağlık uyarılarının etkisini yitirmesine neden olduğu belirtilerek, "Tütün Kontrol Çerçeve Sözleşmesi ve Dünya Sağlık Örgütü de tek tip paket uygulamasını teşvik etmekte. Türkiye, tütün kontrol çalışmalarıyla dünya lideri

 

 

PEKİ BAŞKA YASAKLAR NELER

Torba yasa ile sigara yasakları da genişletiliyor. Yeni yasaklar şöyle:

-Kamu binalarının kapalı alanlarının eklentilerinde sigara içilmeyecek.

-Hastane bahçelerinde, kamuya açık park ve bahçelerin çocuk oyun alanlarında sigara içilmesi yasak olacak.

-Lokanta, kahvehane, kafeterya, birahane gibi işletmelerin açık alanlarında tütün kullanımına mahsus alanlar oluşturulacak.

-Çatı, duvar veya cephelerinde kullanılan materyalin türüne bakılmaksızın, bir çatı ve bir duvar ile kapatılmış alanlar kapalı alan olarak değerlendirilecek.

-Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerler ile üniversite yerleşkelerinde sigara satışı yapılamayacak.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Nevşehirli, Tiryakilere, Kötü, Haber, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı