Haber Detayı
27 Mart 2015 - Cuma 15:03
 
Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç Makedonya’da Bir Dizi Temaslarda Bulundu
GÜNCEL Haberi
Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç Makedonya’da Bir Dizi Temaslarda Bulundu


NEHÜ Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç ve beraberindeki heyetin, Sırbistan temaslarının ardından ikinci durağı Makedonya oldu.  
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Heyeti Makedonya ziyaretleri kapsamında ilk olarak Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) Eğitim Fuarına katıldı. Fuarda Makedonya ve çevre ülkelerde yaşayan Türk ve diğer kökenli öğrencilerin Türkiye’de eğitim almalarını sağlamak amacıyla tanıtımlar ve görüşmeler yapıldı. Bu kapsamda öğrencilere Kapadokya ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesini tanıtıcı broşürler verilerek öğrencilerle yüz yüze görüşmeler gerçekleştirildi. 

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Heyeti Makedonya İlimler Akademisi’nde
Üniversite heyeti Makedonya faaliyetleri çerçevesinde Makedonya İlimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Vlado Kamboski ve Akademi Sekreteri Vlado Matevski, Akademiye bağlı Stratejik Araştırmalar Merkezi Müdürü Prof. Dr. Taki Fiki, Akademinin Türk üyesi Prof. Dr. Numan Aruç ile görüştü. Görüşmelerde Balkanlardaki üniversiteler ve akademik kuruluşların iş birliğinin önemine, Balkan ve Bektaşilik çalışmalarında Makedonya İlimler Akademisinin desteğine değinildi.  

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Heyeti Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov’u Ziyaret Etti
Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç’ı, heyet üyelerini ve Makedonya İlimler Akademisi üyesi Prof. Dr. Numan Aruç’u Cumhurbaşkanlığı resmi konutunda kabul etti. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov’a kabullerinden dolayı teşekkür ederek Üniversite Senatosu’nun kendisine Fahri Doktora verilmesi ile ilgili kararını ve davet mektubunu takdim etti. Görüşme çerçevesinde Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Heyeti adına Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç, Nevşehir’de inanç turizmini güçlendirmek adına Makedonya ile iş birliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarını ifade etti. Rektörümüz, Alevilik-Bektaşilik çalışmalarında Makedonya üniversiteleri ile ortak projeler yapmak istediklerini, 2015 yılının Ekim ayı içerisinde yapılacak olan ve Başbakanlık Tanıtma Fonu tarafından desteklenen ‘Barış ve Hoşgörü Festivali’nde Makedonya’yı da aralarında görmekten mutlu olacaklarını dile getirdi.  Rektör Kılıç ayrıca Filoloji ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’yle ilgili konularda Makedonya üniversitelerine destek verebileceklerini, Makedonya İlimler Akademisi ile ortaklaşa Türkçe-Makedonca, Makedonca-Türkçe Sözlük hazırlama projesini, Uluslararasılaşma stratejisi kapsamında Makedonyalı öğrencilerin Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde öğrenim görmelerine yardımcı olacaklarını sözlerine ekledi.

Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov Nisan Ayında Üniversitemizi Ziyaret Edecek
Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi tarafından kendisine Fahri Doktora payesinin uygun görülmesinin kendisini mutlu ettiğini ifade ederek Türklerin ve Makedonların çok eski tarihlerden beri ortak bir kültür havzasında yaşadıklarını, bu bağlamda karşılıklı sevgi ve saygının temel yaşam ilkesi haline gelmesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı İvanov, Fahri Doktora unvanın takdim töreni için Nevşehir’i ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesini ziyaret edeceklerini belirtti.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Heyeti Makedonya Devlet Bakanı Furkan Çako’yu da Ziyaret Etti
Makedonya görüşmeleri kapsamında Üniversite Heyeti, Türk kökenli Makedonya Devlet Bakanı Furkan Çako’yu da ziyaret etti. Ziyarette Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç, Kosova Prizren doğumlu ancak Üsküp Kadısı olarak görev yapan ve Üsküp’te öldüğü için buraya defnedilen Âşık Çelebi ve eserleri hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Kılıç, Üsküp’te Gazi Baba olarak bilinen ve Üsküp’ün merkez belediyesine de adını veren Âşık Çelebi’nin Balkanlar için öneminden söz ederek Âşık Çelebi adına daha önce Prizren’de yapılan sempozyum çalışmalarına benzer çalışmaları Üsküp’te de yapmak istediklerini belirtti. Devlet Bakanı Furkan Çako ise Balkanlarda yaşayan Müslüman Türk ahalisi olarak öğrenci değişimini önemsediklerini, öğrencilerin genellikle İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirleri tercih ettiklerini, başka şehirlerde de okumalarının mümkün olduğunu dile getirdi. Devlet Bakanı Çako, turizm konusunda Türkiye’nin tecrübelerinden yararlanmak istediklerini, bu konuda Nevşehir’in birikiminden istifade etmenin yerinde olacağını da ifade etti.

 
Kapadokya İnternet Medyacılar, Yazarlar ve Gazeteciler Cemiyeti Haberini üye olmayan sitelerin kullanması yasaktır.
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Rektör, Prof., Dr., Filiz, Kılıç, Makedonya’da, Bir, Dizi, Temaslarda, Bulundu,
Yorumlar
Haber Yazılımı