Haber Detayı
10 Ekim 2013 - Perşembe 14:48
 
SULTANBEYLİ BELEDİYE BAŞKANI KESKİN, ÜNVER’İ ZİYARET ETTİ
BELEDİYELER Haberi
SULTANBEYLİ BELEDİYE BAŞKANI KESKİN,  ÜNVER’İ ZİYARET ETTİ

Sultanbeyli Belediye Başkan Yardımcıları  Abdullah Uçan ve Ercan Akbulut’un da hazır bulunduğu Sultanbeyli heyeti onuruna bu sabah Nevşehir Konağı’nda bir kahvaltı verildi.

Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan’ın da katıldığı kahvaltı sonrasında Belediye Başkanı Hasan Ünver, misafir heyete Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’ni gezdirdi.

Merkez girişindeki Nevşehir Belediyesi Yeni Hizmet  Binası,Ticaret Kompleksi ve Şehir Meydanı maketi üzerinde bilgiler veren Ünver, 80 milyon TL harcama ile hayata geçecek projenin 1 yıl içerisinde tamamlanmasının öngörüldüğünü belirtti.

Daha sonra Prova  yapan Türk Halk Müziği ekibinin bir süre çalışmalarını izleyen Nevşehir Belediye Başkanı Ünver, burada Yemen Türküsü ile Erzincan’dan derlenen iki  türkü seslendirdi.

Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan’ı daha sonra makamında ziyaret eden Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, ziyaretin ardından Nevşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.

Belediye Başkanı Hasan Ünver ziyarette ,  Nevşehir’in tarihi,doğal ve kültürel değerlerine ilişkin olarak heyet üyelerine bilgiler aktardı.

Nevşehir’in zengin tarihi değerlerle bezeli ender Anadolu şehirlerinden biri olduğunu anlatan Ünver, Hitit, Pers ,Roma, Selçuklu ve Osmanlı gibi 8 i köklü 20 farklı medeniyete ev sahipliği yapan şehrin, her yıl 3 milyona yakın yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edildiğini ifade etti.

Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında sürdürülen çalışmalar çerçevesinde 11 mahalleyi kapsayan 780 bin metrekarelik bir alanda 113 metre yüksekliğine ulaşan ve yaklaşık 7 km. lik su tünellerinin de bulunduğu dünyanın en büyük yeraltı şehir yerleşiminin izlerinin belirlendiğini aktaran Ünver, bu alanın Antik bir park haline getirilmesine yönelik çalışmaların sürdüğünü vurguladı.

Ünver, Nevşehir şehir merkezinde  2004 yılından beri bugüne kadar 1 milyar 500 milyon TL’ye ulaşan bir yatırım hamlesinden yararlandığını aktaran Ünver, önümüzdeki  2-2.5 yıl için öngördükleri yatırım miktarının da 2 milyar 250 milyon TL civarında olduğunu belirterek, Nevşehir Belediyesi olarak AK Parti hükümetinin ve milletvekillerinin yanı sıra teşkilatlarında destekleri ile ciddi alt ve üst yapı çalışmasında bulunduklarını kaydetti.

Sultanbeyli Belediye Başkanı  Hüseyin Keskin’de kendilerine gösterilen yakın ilgiden dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını belirterek, Belediye Başkanı Hasan Ünver’e teşekkür etti.

Ünver ile Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği’nin Fas’ın  başkenti Rabat ‘daki kongresinde Belediye Başkanı Hasan Ünver ile görüşme imkanı bulduklarını ifade eden

Keskin, geç kalmış bir tanışma olarak değerlendirdikleri bu görüşmede, her iki yerleşim merkezinin gelişmesi yönünde de ciddi görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

Keskin, Nevşehir’de 10 yıllık süreçte köklü değişimlerin olduğunu gözlemlediklerini belirterek, bu çalışmalarla birlikte Nevşehir’in hak ettiği noktaya ulaşacağına yürekten inandıklarını söyledi.

Ünver, ziyaretin anısına Sultanbeyli Belediye Başkanı  Hüseyin Keskin’e  Avanos toprağından yapılı Hitit Anforası  ile Nevşehir Belediyesinin çeşitli kültürel yayınlarını takdim etti. Keskin’de Belediye Başkanı Hasan Ünver’e Sultanbeyli’de yapımı planlanan metroyu resim eden bir tablo armağan etti. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SULTANBEYLİ, BELEDİYE, BAŞKANI, KESKİN,, , ÜNVER’İ, ZİYARET, ETTİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı