Haber Detayı
17 Mayıs 2017 - Çarşamba 14:03
 
Tükiye’de Eğitimde Büyük Hamle Başlıyor
Milli Eğitim Bakanlığı, Bakan Yılmaz´ın önderliğinde alanında Uzman Bir Ekiple uzun zamandır hazırlıklarını sürdürdüğü Yeni MÜFREDAT çalışmasını tamamladı.
EĞİTİM Haberi
Tükiye’de Eğitimde Büyük Hamle Başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, Bakan Yılmaz´ın önderliğinde alanında Uzman Bir Ekiple uzun zamandır hazırlıklarını sürdürdüğü Yeni MÜFREDAT çalışmasını tamamladı.

 

2017-2018 Eğitim Öğretim yılında hayata geçecek olan müfredat, imzadan çıkarak sonuçlandı.Uzun zamandır çalışmaları sürdürülen yeni müfredat başta ders içeriklerinin sadeleştirilmesi olmak üzere pek çok yeniliği içinde barındırıyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Bakan İsmet Yılmaz öncülüğünde devrim gibi bir çalışmaya imza attı.

 

Alanında yetkin insanlarla oluşturulan komisyon çalışmalarında eski müfredat masaya yatırılarak değiştirildi. Eskinin hantal, basma kalıp, ezberci mantığı yerine modern dünya işleyişi ve gelenek harmanlanarak çok güzel bir sonucun ortaya konulduğu bilgileri edinildi.

 

Finlandiya, İspanya gibi eğitimde değişik metod ve teknik kullanarak PISA´da önemli bir sonuç elde edilen ülkelerin eğitim içeriklerinin de incelenerek bizim değerlerimizle harmanlandığı bilgilerine ulaşıldı.

 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz önderliğinde alanında uzman komisyonların çalışması neticesinde oluşturulan yeni müfredatın felsefi temellerinin de 2023 vizyonunun asıl alındığı biliniyor. Kitap yazımı işlemlerine de geçildiği bilinirken, bu müfredatın Milli Eğitim Bakanlığının en köklü müfredat yenilemesi olduğu belirtilmekte.

 

Ana hatlar ve varılan hedeflerin önümüzdeki günlerde Bakan Yılmaz tarafından kamuoyuna detaylıca açıklanacağı bilinirken, yeni müfredatın Türkiye´nin eğitim öğretim çıtasının yükseltilmesinde etkin bir rol oynayacağı ifade edilmekte.

 

Yeni müfredatın uygulanmasında eğitimcilere çok önemli görevler düştüğünü dile getiren uzmanlar, “artık herkesin kafasına göre müfredatı uygulama döneminin sona erdiğini” dile getirdiler.

 

Milli Eğitim Bakanlığı´nın 2017-2018 eğitim öğretim yılında hayata dahil edeceği yeni müfredatın eğitimcilerce titizlikle incelenerek, uygulanıp, Türkiye´nin aydınlık yarınlarının onarılması gerektiği vurgulanmakta.

 

Nevşehir Milli Eğitim´in ise bu konularda herhangi bir hazırlığı, ideali, ufku ve heyecanının olup olmadığı bilinmiyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tükiye’de, Eğitimde, Büyük, Hamle, Başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı