Haber Detayı
11 Ağustos 2016 - Perşembe 09:28
 
Vatandaşlar, Demokrasi Nöbetini Asker ve Polise Devretti
15 Temmuz darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı ve Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine Diriliş Meydanı’nda Demokrasi nöbetine başlayan Demokrasi Nöbeti , vatandaşlarca asker ve polise devir edildi.
GÜNCEL Haberi
Vatandaşlar, Demokrasi Nöbetini Asker ve Polise Devretti

 

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı ve Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine Diriliş Meydanı’nda Demokrasi nöbetine başlayan Demokrasi Nöbeti ,  vatandaşlarca  asker ve polise devir edildi.

Diriliş Meydanı’nda son kez demokrasi nöbeti için toplanan vatandaşlar İstiklal Marşı ile son nöbete başladı.

ASKER VE POLİS DEMOKRASİ SOFRASINDA YEMEK DAĞITTI

Demokrasi nöbetinin başlamasıyla birlikte Diriliş Meydanı’nda Nevşehir Belediyesi tarafından  10 bin kişiyi aşkın bir şekilde  hazırlanan kavurma  ve ayran dağıtımı bu kez asker ve polisler tarafından yapıldı. 

Suriyeli bir mülteci hafızın Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam eden son demokrasi nöbetinde  daha sonra Ankara’da  gerçekleştirilen ve Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan  ile  Başbakan Binali Yıldırım’ın da katıldığı son demokrasi nöbeti canlı olarak barkovizyondan izlendi.

Daha sonra Diriliş Meydanı’nda  oluşturulan platforma  davet edilen Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Metin Alkaya, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, İl Emniyet Müdürü Metin Kalayoğlu,. AK Parti Nevşehir İl Başkanı Mehmet Ali Tanrıver ve belediye başkanları halkı selamladı.

Daha sonra konuşan Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, 15 Temmuz 2016 Cuma gününde gerçekleştirilen hain darbe girişiminin ardından  bugüne kadar devam eden demokrasi nöbetine katılan tüm vatandaşlara teşekkür etti.

DEMOKRASİ NÖBETİNDE HALKIMIZLA ORTAK KARARLAR ALDIK

Diriliş Meydanındaki  demokrasi nöbetlerinde  birlik, beraberlik, kardeşlik ve bütünleşmenin  nasıl olabileceğini Nevşehirlilerin tüm dünyaya gösterdiğini belirten Ünver, bu duruşun Nevşehir’e çok iyi yakıştığını kaydetti. Diriliş Meydanı’nda bazı kararları halkla birlikte aldıklarını aktaran Ünver “ Bu vatan için canlarını hiç çekinmeden veren gerek polis, gerek asker ve gerekse demokrasi şehitlerimizin isimlerini caddelere, parklara verirken sizlerin oyları ile bu çalışmayı ortaya koyduk. ” dedi.

UĞUR IŞILAK 20 AĞUSTOS’DA NEVŞEHİR’DE KONSER VERECEK

Daha sonra ünlü  vatan şairi Arif Nihat Asya’nın Nevşehir ile ilgili olarak yazdığı bir şiirden bir bölüm okuyan Ünver “ O büyük şair Nevşehir’e de gelmiş, ve  müthiş bir kahramanlık destanı yazmış . Dizelerinde bu şehri çok iyi anlatmış. Tüm öğretmen arkadaşlardan isteğim, bu şiiri öğrencilere öğretmeleri. Bu şiiri   önümüzdeki günlerde şehrimizin girişlerine Nevşehir Belediyesi olarak mermer üzerine yazıp,  bir gurur  tablosu haline getireceğiz .” şeklinde konuştu. Ünver,20 Ağustos 2016 Cumartesi günü de Demokrasi Nöbetine katılan aziz hemşehrilerimize teşekkür mahiyetinde ünlü sanatçımız Uğur Işılak’ın katılacağı  konser  organize ettik. Bundan sonra da, her zaman olduğu gibi inşallah bu halk,  dosta güven, düşmana korku vermeyi sürdürecektir. Demokrasi  nöbetinde üzerinize düşeni fazlasıyla yerine getirdiniz. Hepinize çok teşekkür ediyorum, Allah hepinizden razı olsun. “ dedi.

Nevşehir Valisi  İlhami Aktaş’da Cumhurbaşkanı ve Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine meydanlara inen Nevşehirlilerin büyük bir kahramanlık örneği gösterdiğini ifade etti. Bir grup beynini kiraya vermiş hainler tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından tüm Nevşehirlilerin birlik ve beraberlik içerisinde , herhangi bir siyasi görüş ve düşünce ifade etmeden devletinin yanında olduğunu dik duruşu ile ortaya koyduğunu anlatan Aktaş, “ Herkesin kafasında soru işaretlerinin olduğu bir süreçte  sevgili halkımız Valiliğin, Emniyet Müdürlüğümüzün ve partilerin önünde kendini gösterdi. Halkımızın bu dik duruşu bize güç ve kuvvet verdi. “ dedi.

Devlet içerisinde ayrı bir devlet oluşumu olarak da değerlendirilen paralel   devlet yapılanmasının tamamen bu devletin içerisinden temizleneceğini Cumhurbaşkanı ve Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’daki son demokrasi nöbeti ile bir kez daha aziz halkımıza deklare ettiğini vurgulayan Aktaş : “Ben de Nevşehir Valisi olarak Nevşehir’de  bu hain yapılanmanın  tamamen temizleneceği sözünü veriyorum. Paralel çete ile hukuk devleti kurallarına uygun bir şekilde mücadele edip, tamamen bitireceğiz. Kin ve nefretle hareket etmeden ,  kendi milletine bomba atan bu hainlerin bataklığını tamamen kurutacağız, bundan şüpheniz olmasın. Bu milletin kılına bile zarar gelmeyecek. Allah böyle günleri bir daha bu millete yaşatmasın. Reisimizi, vatanımızı ve devletimizi yedirtmedik, bunlara kimsenin gücü de yetmeyecektir” dedi.

Daha sonra Nevşehir Valisi’nin de önerisi ile , alanda bulunan asker ve polisler platforma davet edildi. Burada nöbet vatandaşlar tarafından asker ve polislere teslim edildi. Bir grup gencin de katıldığı törende  Nevşehir Belediyesi Mehter  takımı eşliğinde İstiklal Marşı söylendi.

SON NÖBETİN KONUĞU YAZAR  FERUDUN ÖZDEMİR

Demokrasi nöbetinie son gün yazar Ferudun Özdemir konuk oldu. Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’in daveti ile Nevşehir’e gelen  yazar Ferudun Özdemir daha sonra platformda halka seslendi.  vatandaşlara 15 Temmuz 2016 günü kendisinin de  oğlu ile birlikte hainlerin Ankara’da  gerçekleştirdiği  darbe girişimi sırasında kendisinin de yaşadığı gelişmeleri  aktaran Özdemir. Hainlerin planını milyonlarca evde yaşlısı genci herkesin Allah’a yaptığı yakarışların bozduğunu anlatan    Özdemir ,Türkiye’de bundan sonra böyle girişimin yaşanmaması için halka dua yaptırdı.

Yazar Ferudun Özdemir , daha sonra okurları için kitaplarını imzaladı. Nevşehir Belediyesi’nin katkıları ile gerçekleştirilen imza gününde yazar Özdemir, ilk olarak Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, İl Jandarma Komutanı  Jandarma Kıdemli Albay Metin Alkaya, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, İl Emniyet Müdürü Metin Kalayoığlu ve AK Parti İl Başkanı Mehmet Ali Tanrıver’ e kitaplarını imzalayarak verdi. Yazar Özdemir imza gününde okuyucularıyla da kısa sohbetler yaptı.

Bu arada Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, platformun bulunduğu alanda kendisi ile fotoğraf çektirmek isteyen vatandaşların isteğini kırmadı ve onlarda fotoğraf çektirirken, öz çekim de yaptı.

26 GÜNDE TAMAMLANAN DEMOKRASİ NÖBETİNDE NELER OLDU

Nevşehir Belediyesi’nin organizasyonunda gerçekleştirilen Demokrasi Nöbeti , Diriliş Meydanı’nda sabah saatlerine kadar devam etti. Toplumun her kesiminden katılımın gerçekleştirildiği Demokrasi Nöbeti’ ne katılanlar için Nevşehir Belediyesi nöbet sofrası oluşturarak ikramlarda bulundu. Yine Nevşehir Belediyesi Diriliş Meydanı’nda   8 farklı yerde 100 e yakın personelle sürdürülen bu uygulamanın yanı sıra halka bayrak, tişört, ayran ve su dağıtımında da bulundu.  Bazı sivil toplum örgütleri de Diriliş Meydanı’nda bir araya gelen vatandaşlara çeşitli ikramlar yaptı.

Partili partisiz, çocuk, genç  ve yaşlı her kesimden  binlerce vatandaşın katıldığı Demokrasi Nöbeti, Nevşehir Belediyesi Mehter Takımı başta olmak üzere ,sahne alan bazı grupların seslendirdiği kahramanlık marşları ,türkü ve şarkılarıyla oldukça coşkulu  bir şekilde geçti.

IŞILAK VE YILDIZDOĞAN KONSER VERDİ

Milli İradeye karşı yapılan darbe girişiminin ardından Diriliş Meydanı’nda bir araya gelen vatandaşlar ,Nevşehir Belediyesi’nin organizasyonunda ünlü sanatçı Uğur Işılak ve Mustafa Yıldızdoğan ile buluştu. Her iki konsere binlerce Nevşehirli vatandaş katıldı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vatandaşlar,, Demokrasi, Nöbetini, Asker, ve, Polise, Devretti,
Yorumlar
Haber Yazılımı