Haber Detayı
23 Ocak 2017 - Pazartesi 20:02
 
Yarı Yıl Tatili Kozaklıda Termal Otellere Yaradı
Türkiye’nin en zengin termal kaynaklarından Kozaklı‘da oteller sömestr tatili nedeniyle yüzde 100’e yakın doluluğa ulaştı.
TURİZM Haberi
Yarı Yıl Tatili Kozaklıda Termal Otellere Yaradı

Türkiye’nin en zengin termal kaynaklarından Kozaklı‘da oteller sömestr tatili nedeniyle yüzde 100’e yakın doluluğa ulaştı.

 

Yurt genelinde çetin geçen kış şartları, öğrencilerin zorlu bir yarıyılı geride bırakmaları, ailelerin aylar süren tatil özlemi, yarı yıl tatilinin gözde mekanları termal tesislere ilgiyi artırdı.

 

Ülkemizde çok sayıda çok ciddi termal kaynak olduğunu, buna karşın termal turizmin henüz yeni yeni keşfedildiğini ifade eden Sanitas Thermal Hotel Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Düzçekiç, termal kaynakların sadece sağlık için aranmaması, dinlenmek, günlerin, haftaların yorgunluğunu atmak için en önemli mekanlar olduğunu kaydetti.

 

Kozaklı ’da bulunan 255 oda ve 1200 yatak kapasiteli tesislerinde de günler öncesinden yer kalmamasının bu bilincin yavaş yavaş oturduğunu gösterdiğini aktaran Düzçekiç, şunları söyledi:

 

“Türkiye’deki termal yöreler bu fırsatı iyi değerlendirmeli ve lokal markalar oluşturmalılar. Şu bir gerçek ki hizmet kaliteniz arttıkça müşteri nitelik ve nicelik olarak artıyor. Bizim gibi popülasyonun az olduğu yörelerde nitelikli personel sıkıntınsın giderilmesi, termalin bakanlık tarafından desteklenmesi durumunda yılın 12 ayı yarı yıl bereketinde geçebilir.”

 

-Kozaklı’nın zenginliği-

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıbbi Ekolojik ve Hidroklimatoloji Ana Bilim dalında hazırlanan rapora göre, Kozaklı suyu 'termomineral', 'termal', 'mineralli su' olarak tanımlandı.

 

Kaplıca suyu içerisindeki florür, sülfat, sodyum, kalsiyum ve radyoaktif bileşenleri anne rahmindeki huzuru verip, adeta yeniden doğmuş hissi oluşturuyor.

 

Kozaklı termal suyu, romatizmalı hastalıklar, kireçlenmeler, kas hastalıkları, sedef, egzama, akne gibi cilt hastalıkları, damar hastalıkları, yüksek tansiyon,diyabet destek tedavisi, gut hastalığı destek tedavisi, kronik idrar yolları hastalığı, göz hastalıkları tedavilerinde etkili olduğu belirtiliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yarı, Yıl, Tatili, Kozaklıda, Termal, Otellere, Yaradı,
Yorumlar
Haber Yazılımı