Yazı Detayı
12 Eylül 2017 - Salı 08:38
 
Allah Katında Tek Din İslam’dır
 
 

 

 

Bizleri tüm Rasûllerin ortak dini olan ve Allah’ın huzurunda ondan başka bir dinin kabul edilmeyeceği İslam’a hidayet eden Allah’a sonsuz hamd olsun. Salât ve selam, İslam dininin mihenk taşı ve son halkası olan Muhammed Mustafa’ya, onun pak ailesine ve ashabının üzerine olsun.

 

İslam, tüm Rasûllerin insanları kendisine davet ettikleri pak dinin adıdır. Tarih boyunca yaşamış tüm Peygamberler ‘Ben Müslimlerdenim/İslam olanlardan’ diyerek kendini tanıtmış ve bu dine müntesip olmakla iftihar etmiştir.

“(Nuh dedi ki:) Eğer yüz çevirmişseniz, ben sizden bir ücret istememiştim. Benim ücretim sadece Allah’a aittir. Ben Müslimlerden olmakla emrolundum.” (10/Yunus, 72)

“(De ki:) Ben ancak, hürmetli kılınan bu şehrin Rabbine kulluk etmekle emrolundum. Her şey O’nundur. Ben Müslimlerden olmakla emrolundum.” (27/Neml, 91)

“İbrahim Yahudi de Hristiyan da değildi fakat, muvahhid, hanif bir Müslimdi. Müşriklerden de değildi.” (3/Âl-i İmran, 67)

Allah’ın subhanehu ve teâlâ yanında İslam dışında hiçbir din geçerli değildir. Böyle bir arayışı olan insan, hem dünya hem de ahirette hüsrana uğramış ve kaybedenlerden olmuştur.

“Kim İslam’dan başka bir din ararsa; (bilsin ki o din) ondan kabul edilmeyecek ve o ahirette hüsrana uğrayanlardan olacaktır.” (3/Âl-i İmran, 85)

Çünkü, Allah subhanehu ve teâlâ indinde geçerli olan tek din İslam’dır.

İslam lafzı Arapça bir kelimedir. Se-le-me/ kökünden türeyen bu kelimenin kök manası (ayıp, kusur ve eksikliklerden) uzak/beri olmaktır. (Lisanu’l Arab, 12/296; Mekayisu’l Luğa, 3/90.)

قُلْ يَا أَهْلَ الْكِتَابِ تَعَالَوْا إِلَى كَلَمَةٍ سَوَاء بَيْنَنَا وَبَيْنَكُمْ أَلاَّ نَعْبُدَ إِلاَّ اللّهَ وَلاَ نُشْرِكَ بِهِ شَيْئًا وَلاَ يَتَّخِذَ بَعْضُنَا بَعْضاً أَرْبَابًا مِّن دُونِ اللّهِ

فَإِن تَوَلَّوْاْ فَقُولُوا اشْهَدُوا بِأَنَّا مُسْلِمُونَ.

“De ki: ‘Ey kitap ehli, Allah’tan başkasına kulluk etmemek, O’na hiçbir şey ortak koşmamak ve birbirimizi Allah’tan başka rabler olarak benimsememek’ üzere bizimle sizin aranızda ortak bir söze gelin!’ Eğer yüz çevirirlerse: ‘Bizim, Müslim olduğumuza şahit olun, deyin.’ ” (3/Âl-i İmran, 64)

Allah Rasûlü, İslam’a Davet Ettiği Hükümdarlara Bu Ayeti Ana Mesaj Olarak Yollamıştır,

” ‘Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla. Allah’ın kulu ve Rasûlü Muhammed’den Rum’un büyüğü Hırakl’e. Hidayete tâbi olanlara selam olsun. Bundan sonra, seni İslam’a davet ediyorum. İslam’a gir ki selamette kalasın ve Allah ecrini iki kat versin. Eğer kabul etmezsen sana tâbi olanların günahı senin boynunadır. ‘De ki: Ey kitap ehli, ‘Allah’tan başkasına kulluk etmemek, O’na hiçbir şey ortak koşmamak ve birbirimizi Allah’tan başka rabler olarak benimsememek’ üzere bizimle sizin aranızda ortak bir söze gelin! Eğer yüz çevirirlerse: Bizim, Müslimler olduğumuza şahit olun, deyin.’ ” (Buhari, 6)

Ne mutlu o müminlere ki El-Ahad ve Es-Samed olan Allah’a kul olup, ibadetlerinde O’nu birlemişlerdir. O’nun dışında hiçbir varlığın ibadeti hak etmediğine ve edemeyeceğine itikad etmiş, hayatlarını bu doğrultuda sürdürmüşlerdir. Kal-u bela’da Allah’a ‘Sen bizim Rabbimizsin’ deyip sonra bu söz üzere istikamet bulmuş olanlardır. Onlara dünyanın huzuru, ahiretin selamet ve emniyeti vardır.

“Şüphesiz: ‘Bizim Rabbimiz Allah’tır’ deyip sonra dosdoğru bir istikamet tutturanlar (yok mu); onların üzerine melekler iner (ve der ki:) ‘Korkmayın ve hüzne kapılmayın, size vadolunan cennetle sevinin. Biz, dünya hayatında da, ahirette de sizin velileriniziz. Orada nefislerinizin arzuladığı her şey sizindir ve istediğiniz her şey de sizindir. Çok bağışlayan, çok esirgeyen (Allah)tan bir ağırlanma olarak’.” (41/Fussilet, 30-32)

Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuştur:

“Allah katında, kulun şöyle demesinden daha sevimli bir dua yoktur:

اَللّٰهُمَّ ارْحَمْ أُمَّةَ مُحَمَّدٍ رَحْمَةً عَامَّةً

«Allah’ım Ümmet-i Muhammed’ umûmi bir rahmet ile merhamet eyle!»” (Ali el-Müttakî,no: 3212, 3702)

Dua eder dua beklerim Abilerim ,Ablalarım,Kardeşlerim hacı ahmet ünlü kardeşiniz

 
Etiketler: Allah, Katında, Tek, Din, İslam’dır,
Yorumlar
Haber Yazılımı