Yazı Detayı
20 Nisan 2016 - Çarşamba 23:16
 
Bisikletin 52 Yıllık Tutkusu Kapadokyada
 
 

Cumhurbaşkanlığı bisiklet turu bu yıl 52.kez düzenlenecek. 8 etaptan oluşan organizasyon bu yıl 24 Nisan-1 Mayıs arasında ülkemizin farklı yörelerindeki yarışlarla İstanbul Avrupa yakasında başlayıp İzmir’in Selçuk ilçesinde sona erecek.

 

Cumhurbaşkanlığı bisiklet turu 52 yıl önce Marmara bisiklet turu olarak organize edilmeye başlandığında bu kadar büyük bir etkinlik ve festival haline geleceğini kim bilebilirdi ki. Yıllar içinde Türkiye’nin diğer kesimlerine de yayılan Cumhurbaşkanlığı bisiklet turu geçtiğimiz 10 yılda çoğunlukla ülkemizin güney ve batısında bulunan sahil kesimlerinde organize edilmekteydi.

 

Bu yıl ise Cumhurbaşkanlığı bisiklet turu etaplarında önemli değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerden kuşkusuz bizim için önemli ve heyecan verici olanı Cumhurbaşkanlığı bisiklet turunun bu yıl Nevşehir ve Kapadokya bölgesini de kapsıyor olmasıdır.

 

Cumhurbaşkanlığı bisiklet turunun ikinci ayağı Kapadokya- Kapadokya ismi verilen etabı 25 Nisan pazartesi günü Nevşehir’de düzenlenecek. Cumhurbaşkanlığı bisiklet turu ikinci etabı Kapadokya’nın en önemli ve en çekici turistik mekânlarından Paşa bağdan başlaması planlanıyor. Toplam 150 kilometre koşulacak olan bu etap Göreme, Çavuşin, Zelve, Ürgüp ve Avanos’u da kapsıyor. Yarışın son düzlüğü ve bitişinin ise Uçhisar kasabasında olması planlanıyor. Aslında bu bilgiler ve rakamlardan çok daha önemli bir şey var bu da tabi ki bölgemizin tanıtımı.

 

 

Cumhurbaşkanlığı bisiklet turuna Latin Amerika, Avrupa ve Asya’dan yaklaşık 20 takım ve 200 bisikletçi katılıyor. Çeşitli sponsor ve basın mensupları da organizasyonu yerinde takip ediyor olacak.

 

Basın demişken Cumhurbaşkanlığı bisiklet turu televizyonda ve sosyal medyada da ilgi çeken bir organizasyon. Cumhurbaşkanlığı bisiklet turu dünyada elit bisiklet turları kategorisinde yer almakta. Ülkemizde pek olmasa da dünyada meraklıları olduğunu son yıllarda turun düzenlendiği günlerde İzmir ve Selçuk gibi şehirlere turu yerinde izlemek için gelen turistlerden anlayabiliriz. Cumhurbaşkanlığı bisiklet turu ülkemizde TRT’den dünyada ise yaklaşık 100 ülkeden yayınlanmakta, bunlardan bazıları dünyaca ünlü olan skysport, espn international sports, eurosport gibi spor kanallarıdır.

 

 

Cumhurbaşkanlığı bisiklet turu Kapadokya’nın tanıtımı için turizmde zor zamanlar geçirdiğimiz şu zor günlerde çok önemli bir fırsat. Uluslararası bir organizasyon olması, zaman zaman Kapadokya’da düzenlenen ulusal bisiklet yarışlarından daha farklı ve tanıtım açısından çok daha önemli bir tanıtım fırsatı olduğunu kanıtlamaktadır. 4 saatten fazla süren televizyon yayını ile helikopter kamerası ve çeşitli çekim teknikleri ile Kapadokya’nın dünyaya kesintisiz bir şekilde tüm güzelliğiyle yansıtılacak olması bölgemiz için önemli bir tanıtım fırsatıdır. Turizmde zor zamanlar geçiren bölgemizde Cumhurbaşkanlığı bisiklet turunun Kapadokya’da düzenlenmesinden ve televizyonda 4 saatlik kesintisiz bir yayın yapılmasından daha iyi bir tanıtım bugünlerde olamazdı sanırım.

 

 

Dünyada Fransa, İtalya, İspanya gibi ülkelerin kendi yerel bisiklet turlarından, Türkiye’de ise Selçuk, İzmir, Alanya gibi şehirlerin bu doğal tanıtım fırsatından yararlanmış olduğu gibi Kapadokya’nın da Cumhurbaşkanlığı bisiklet turundan faydalanması ve bölge turizmine canlılık katması en büyük temennimizdir. Bisikletin 52 yıllık tutkusunun Kapadokya turizmi ve tanıtımına canlılık getirmesi dileğiyle.

 

 

 

Hasan Hüseyin KAYA 

 
Etiketler: Bisikletin, 52, Yıllık, Tutkusu, Kapadokyada,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı