Yazı Detayı
05 Aralık 2018 - Çarşamba 07:47
 
Çağın hastalığı, 'Obezite'
Esra Başbuğ
dyt.esrabasbug@gmail.com
 
 

 

Diyetisyen denildiğinde ilk akla gelen zayıflama sözcüğüyle sizlere merhaba demek istiyorum. Zayıflama, diyet, obezite gibi kelimeleri ne çok duyar olduk son yıllarda. Hayatımızın en önemli alanlarından biri de vücut güzelliği oldu. 36 beden olmayanın sanki büyük bir kusuru varmış gibi bakar olduk! Oysa bunlar sadece toplumun bize olan baskıları. Ben sizlere bu baskıları anlatmayacağım. Sağlıklı olmak için, kendiniz için obeziteyi yok etmekten bahsedeceğim. Gelin bu yazımda bedeninizle barışalım. Aynaya baktığınızda yüzünüzde gülümseme oluşturalım. Hastalığınızı hep daha kötüye çeken o fazla kilolardan kurtulalım. Şimdi diyorsunuz ki keşke bir yazıyla olsa... Siz isterseniz olur. Unutmayın biz sizler için bu eğitimi aldık.

Peki sizin için vücut ağırlığınız ne kadar önemli? En son ne zaman diyete başlıyorum dediniz? Bir kıyafet kabininde mi, yoksa yemek yerken yanınızdakinin gözlerini üzerinizde htiğinizde mi, belki de size göre kıyafetimiz yok sesinin o dehşet verici korkunçluğunda.. Ama olmadı çünkü çok yoğundunuz veya pazartesiyi beklediniz. Belki de su içseniz yarıyordu. Sahi, neden sizinle aynı yiyen o zayıf mı zayıf, beli incecik arkadaşınız kilo almıyordu da siz alıyordunuz? Kaç kere denemiştiniz ama sonuç istediğiniz gibi olmamıştı. Belki de sığınacak birçok limanınız vardı. Doğum yapmıştınız veya ilaçlar iştahınızı artırmıştı. Belki de en acısı sorunlarınızla başa çıkmak için yemek yemekti. Şüphesiz ki hepinizin nedenleri bambaşkaydı. Ancak karşımızdaki tablo çok da farklı değildi. Aynalara bakmak istemeyişleriniz, kabindeki ağlama hissiniz, merdivenleri çıkarken ki zorlanışlarınız, doktorunuzdan duyduğunuz mutlaka kilo vereceksiniz sözleri..

Peki sizi bu denli üzen, hayatımızın merkezi olmuş obezite nedir? Obezite, vücuda besinler ile alınan enerjinin, harcanan enerjiden fazla olmasından kaynaklanan ve vücut yağ kütlesinin, yağsız vücut kütlesine oranla artması ile karakterize olan kronik bir hastalıktır. Bu kronik hastalığın çaresi ise biz diyetisyenlerde ve sizdedir. Çaresi bizdedir diyorum çünkü bu işin temelini metabolizmanızı nasıl harekete geçireceğimizi, midenizi nasıl kandıracağımızı biz biliyoruz. Ancak burda en önemli görev sizin olacak. Göreviniz istemek ve pes etmemek….

 
Etiketler: Çağın, hastalığı,, 'Obezite',
Yorumlar
Haber Yazılımı