Yazı Detayı
16 Nisan 2019 - Salı 13:03
 
Dikkat Eksikliği ve Aşırı Hareketlilik
 
 

Dikkat Eksikliği ve Aşırı Hareketlilik (hiperaktivite) Bozukluğu (DEHB) ( Çocuklarda)

Yazıya başlamadan önce sık karıştırılan psikolog ve psikiyatrist kavramlarına açıklık getirmek gerekmektedir. Psikolog; fizik- kimya-matematik gibi fen fakültesi mezunu olup psikoloji ile ilgili akademik olarak ilgilenmektedir. Psikoloji müfredatların hiçbir yerinde  hasta, hastalık tanısı, takip ve tedavisiyle ilgili bir eğitim bulunmamaktadır. Psikiyatrist; 6 yıl tıp eğitimini tamamlıyor (yani önce tıp doktoru oluyor) sonra 4-5 yıl psikiyatri (ruh sağlığı ve hastalıkları) eğitimi aldıktan sonra psikiyatrist ünvanına sahip oluyor.

“Dikkat Eksikliği ve Aşırı Hareketlilik Bozukluğu” yaklaşık 20 kişiden 1 inde bulunmaktadır. Genellikle anaokulu ve 1.sınıfta okuma ve yazma eylemlerinin, yeni bilgilerin ve toplumsal kuralların öğrenilmeye başlamasıyla bu çocuklardaki farklılıklar dikkat çekmeye başlar. Hareketliliği fazla olan çocuklar okul öncesi dönemde, kapasitesi yüksek çocuklar ise daha ileriki dönemde fark edilirler. Toplumda bu çocuklar için genelde “zeki ama çalışmıyor” diye tanımlanır. Erkeklerde genellikle hareketlilik ve dürtüsellik (sonunu düşünmeden ani bir kararla hareket etme) ön plandayken, kızlarda daha çok dikkatsizlik ön plandadır. Aileler nasıl oluyor da oyun oynarken veya televizyon izlerken dikkatinde bir sorun olmazken ders çalışırken sorun oluyor diye düşünüyorlar. Bu gibi sebeplerden dolayı sorunlar çoğu zaman çocuğun ”irade eksikliği ,şımarıklık” ve diğer nedenlere bağlanmaktadır. Bu çocuklar genellikle sınıfta ders anlatılırken ya sıradan kalkıp sınıfta dolaşırlar veya pencereden dışarı bakarlar. Bazen çok akıllı oldukları ve çalışınca kolay öğrenebildikleri söylense de “ilgisiz” olduğunu, çoğu zaman ödevlerini eksik yaptığını veya unuttuğundan kalem-silgi-mont çanta gibi eşyaları kaybettiklerinden şikayet ederler. Kendisiyle direkt konuşulduğu zaman gözlerinde anlamsızca bakışları ve aklının başka yerde olduğu genellikle anlaşılmaktadır. Kendine zevk veren heyecanlandıran aktivitelerde dikkatini toparlarken/sürdürürken, oyun oynarken herhangi bir sıkıntı çekmezken, nasıl olur da ders çalışırken sorun yaşarlar? sorusu ailelerin bu durumu çocuğun “tembelliği” olarak değerlendirmelerine neden olur. Sakarlıklarından dolayı diğer çocuklardan fazlaya kazaya nede olurlar. Derslerin yoğunlaşması, akademik bilgilerin artmasıyla akranlarından geride kalmaya başlarlar. Bu çocukların zekası normal olmasına rağmen kapasitelerini yeterince kullanamamalarından dolayı ders başarıları düşer ve derse/okula olan ilgileri giderek azalmaya başlar.  Dikkat eksikliği ile ilgili özel psikolojik testler bulunmakla birlikte son zamanlarda dikkati değerlendiren bilgisayar programları da geliştirilmiştir. Tedavisi olan bir rahatsızlık olduğu için erken tanı ve tedavi burada çok önemli yer tutuyor ve öğretmenine ve aileye önemli bir sorumluluk düşmektedir. Bu durumdan şüphelenildiğinde tanıyı koyacak danışılacak/ tedavi düzenleyecek  bilimsel ve yasal yeterliliğe sahip psikiyatri ( tıp doktoru) hekimi olup en yakın psikiyatriste başvurmaları gerekmektedir.

Bir sonraki yazımızda ergenlerdeki Dikkat Eksikliği ve Aşırı Hareketlilik (hiperaktivite) Bozukluğu (DEHB)’ na değinilecektir. Saygılarımla.

Uzm.Dr.İsmail KARAATLI (Psikiyatrist-Psikoterapist)

 
Etiketler: Dikkat, Eksikliği, ve, Aşırı, Hareketlilik, ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı