Yazı Detayı
23 Ekim 2018 - Salı 16:32
 
GEBELİK SÜRESİNCE AĞIRLIK KAZANIMI NE KADAR OLMALIDIR?
Esra Başbuğ
dyt.esrabasbug@gmail.com
 
 

Gebelik oldukça önemli bir süreçtir. 9 ay karnınızda taşıdığınız bebeğinizin size kazanımları büyüktür. Maalesef vücut ağırlığı da bu kazanımlar arasında en kötüsüdür. Öncelikle tavsiyem bu kiloları fazla kafanıza takmayın. Anne sütüyle ilgili yazımda bahsettiğim gibi bebeğiniz bu konuda size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Ona verdiğiniz süt ciddi anlamda kalori harcamanıza neden olur. Emzirerek farketmeden kilonuzun çoğunu kaybettiğinizi göreceksiniz. Peki bu süreçte ne kadar kilo almalısınız? Yetişkin bireyler ortalama olarak her ay 1-1.5 kg almaları sağlıklıdır. Ancak ilk aylarda fazla bir ağırlık kazanımı olmaz. Son aylarda bebeğinizin gelişimi oldukça fazla olduğu için kazandığınız ağırlıklarda daha büyük olur. Aşağıdaki tablo da ilk 3 aylık dönem (1.Trimester), 2. 3 aylık dönem [2. Trimester] ve son 3 ay da [3.Trimester] da ne kadarlık bir ağırlık kazanımı olması gerektiğini belirttim. Tablodaki sayılar her ay için değil toplam 3 ay içindir.

 

 

 

 

1. trimester [1.- 2. - 3. Ay]

1-3kg

2.trimester  [4.- 5. - 6. Ay]

4-5 kg

3.trimester  [7.- 8. - 9. Ay]

5-7 kg

 

 

 

 

 

 

Gebelikte almanız gereken kiloların en önemli belirleyicilerinden biri de gebelik öncesi beden kütle indeksinizdir (BKİ) . Vücut ağırlığınızı ( örneğin, 75 kg), boy uzunluğunuzun karesine( 1.65 m x 1.65 m ) karesine bölerek beden kütle indeksinizi (27.5 kg/m2 ) bulabilirsiniz. BKİ değeri 18.5 küçük olanlar zayıf, 18.5-24.9 arasında olanlar normal, 25-29.9 aralığında olanlar hafif şişman , 30 un üzerinde olanlar ise şişman olarak değerlendirilir.

 

Gebelik hakkında en çok gelen sorulardan biri gebelik boyunca zayıflama diyeti yapılabilir mi sorusudur. 1. Trimester boyunca yani ilk 3 ay diyetisyen gözetiminde yapılabilmektedir. Bu diyetin mutlaka bir uzman tarafından hazırlanması gerekmektedir.

 
Etiketler: GEBELİK, SÜRESİNCE, AĞIRLIK, KAZANIMI, NE, KADAR, OLMALIDIR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı