Yazı Detayı
05 Kasım 2018 - Pazartesi 18:08
 
Haftada iki kez balık tüketin
Diyetisyen Mervenaz Yazgan
dyt.mervenazyazgan@gmail.com
 
 

 

Herkese iyi haftalar diliyorum. Bu haftaki yazımda en çok soru aldığım konulardan biri olan balık tüketimine değinmek istiyorum. Ülkemizde ne yazık ki balık tüketimi diğer gelişmiş ülkelerin oldukça altında. Yapılan araştırmalara göre Japonya’da balık tüketimi ülkemizin 8 katı kadar. Balık tüketimine bu kadar vurgu yapılmasının elbette ki çok fazla sebebi var.

 

Kalp hastalıklarından beyin gelişimine kadar birçok konuda koruyucu özellik gösteren omega 3 yağ asitlerinin en önemli kaynağı yağlı balıklardır. Bu nedenle “Haftada iki gün balık tüketin, bunun en az biri yağlı balıklardan olsun.” diyoruz. Yağlı balıklara örnek olarak somon, uskumru, ringa, kefal gibi balıkları verebiliriz. Yağlı balıkların içeriğinde bulunan omega 3 yağ asitler, obezite riskini azaltmakla beraber antiinflamatuar etki göstererek vücudu zararlı toksinlerden arındırır. Aynı zamanda balık ve diğer deniz ürünleri kalsiyum, selenyum, iyot, kitin, taurin ve diğer birçok biyoaktif bileşen açısından zengindirler. Peki hangi balıklar hangi yararlara sahip?

 

Somon Balığı:

Yağlı bir balık olan somon, omega 3 yağ asitleri açısından çok zengin bir balık çeşididir. İçeriğindeki taurin sayesinde Alzheimer ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu özellik gösterir. Aynı zamanda omega 3, özellikle çocuklarda beyin fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur. Hipertansiyona karşı koruyucu özellik gösterir ve antioksidan içeriği yüksektir.

 

Yengeç:

Kitin ve kitosan içeriği yüksek olan yengeç, aynı zamanda tam bir selenyum kaynağıdır. İçeriğindeki kitosan bağışıklığın gelişmesine katkıda bulunur. Bunun yanı sıra kemik sağlığının korunmasında yardımcıdır. Diğer kabuklu deniz ürünlerinde olduğu gibi yengeçte de karotenoid pigmenti bulunur. Bu içerik Alzheimer, Parkinson hastalıkları, yüksek kolesterol ve bazı kanser türlerine karşı koruyucudur. Aynı zamanda kitosan, prebiyotik etki göstererek bağırsak sağlığını destekler ve bağırsak tümörlerine karşı koruyucu özellik gösterir.

 

Uskumru:

Selenyum ve iyodin açısından zengin bir balıktır. Bu iki mineral, beraber tiroid hormonu fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlar. İyodin açısından en zengin balık türü uskumrudur. Aynı zamanda taurin içeriği sayesinde Alzheimera karşı koruyucudur ve kalp sağlığını destekler.

 

Ringa:

Omega 3 yağ asitlerinden zengin bir yağlı balık türü olan ringa balığı aynı zamanda potasyum ve fosfor açısından zengindir. 1 porsiyonu ortalama 100 kalori civarındadır. Aynı zamanda ringa balığı yumurtası en zengin omega 3 kaynaklarından biridir. Havyar tüketen bireyler için ringa balığı yumurtasını seçmek çok daha faydalı olacaktır.

 

Kefal:

Kalsiyum, sodyum ve potasyum açısından zengin olan kefal balığının 1 tanesi yaklaşık 400 kaloridir. Yaz ayları haricinde tüm mevsimlerde rahatlıkla tüketilebilen kefal, mutlaka güvenilir bir kaynaktan alınması gerekir. Kolesterol içeriği de yüksek olduğundan aşırı tüketimine dikkat edilmelidir.

 
Etiketler: Haftada, iki, kez, balık, tüketin,
Yorumlar
Haber Yazılımı