Yazı Detayı
09 Ekim 2018 - Salı 14:20
 
NEDEN DİYETE DEVAM EDEMİYORSUNUZ?
Esra Başbuğ
dyt.esrabasbug@gmail.com
 
 

Hayatınızı başkalarının inisiyatifine bırakırsanız, kendi hayatınızı kontrol edemez hale gelirsiniz. Kilo vermenin bahanesi eşiniz, çocuğunuz, işiniz ve bunun gibi birçok önceliğiniz olmasın. Çünkü bu öncelikler bir süre sonra size kilo vermeniz için en büyük baskıyı yapacak etkenler olarak dönebilir. Eşinizin baskısı, çocuğunuzun arkadaşının annesinin görüntüsü ile sizi kıyaslaması veya patronunuzun daha prezantabl bir kişiyle çalışmak için işinize son vermesi…

 

Bu nedenle hiçbir bahaneye sığınmadan öncelikle kendiniz için ve sağlıklı yaşam için kilo vermeyi amaç haline getirmelisiniz. Kilo verme olayını bir aktivite gibi görmekten veya şartlanmaktan vazgeçmelisiniz. Düğün için hayal ettiğiniz elbiseye sığmak veya yazın tatilde bikini giymek için, bu gibi şartlanmalar sonrasında olay bittikten sonra hızlıca kilo alımlarının olması kaçınılmazdır. Tabi ki diyet süresince kendinize belli hedefler koyun ancak önemli olanın sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak olduğunu sık sık kendinize hatırlatın.

 

30-40 kg vermek isteyen bir kişi için diyet uzun bir süreçtir. Kişi bu durumdayken hemen idealine düşmek ister. Ancak size sorum şu ‘’Bu kiloları 1 ayda mı aldık ki 1 ayda vereceğiz? ‘’ Süreç uzun olduğu zaman bu süreci 100 uyum ile tamamlamak oldukça zordur. Bu nedenle kendinizi her koşulda diyete harfiyen uymaya mecbur hme durumunuz en küçük bir sapmada aşırı suçluluk duygusuyla kendinizi cezalandırmışcasına daha fazla yemenize neden olabilir. Diyet listelerinize uymaya çalışın ancak küçük bir sapmadan dolayı asla vazgeçmeyin. Her zaman dengelemeye, telafi etmeye çalışın.

 

Benim için bu kadarı yeterli diyemeyenler, yemez ise ayıp olacağını düşünenler, çöpe dökülmesin diye her şeyin fazlasını yiyenler disiplinli olamadıkları için hedefe ulaşamazlar. Diyette ya hep ya hiç mantığından vazgeçin ve az kilo verdiğiniz yada veremediğiniz haftalarda bile azimle, sabırla devam edin. Unutmayın bu işin en önemli kısmı sağlıklı yaşam.. Siz pes ederseniz , vücutta pes eder.

 
Etiketler: NEDEN, DİYETE, DEVAM, EDEMİYORSUNUZ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı