Yazı Detayı
28 Eylül 2018 - Cuma 13:53
 
UMUT
 
 

 

Çok fazla insanla karşılaşıyoruz. Şehir, mahalle veya nerede olduğumuz önemli değil. Mesela şehir merkezinde, dar sokakların birinde, esnafa veya kamu kurum ve kuruluşlarının herhangi birinde. Birkaç yıl öncesine bakaraktan şimdi herkeste bir stres, insanlar arası bir kopukluk, birbirine bir güvensizlik hatta tabiri caizse birbirlerinin ayaklarını kaydırma çabası.

 

Değişen ne; insanlar mı, yaşadıkları şehir mi, ekonomi mi, siyaset mi, politika mı? Yaşamın içerisinde mantıksız ilginç tuhaf krizler olabilir. Unutmayalım ki her olay insan müdahalesi sonucu olur.

 

Her insan geleceğinden kaygılı çocuğunun geleceğinden özellikle, hadi bizim yaşımız geçti de yavrularımızı ne bekliyor ilerleyen gün veya yıllarda dedikleri gibi.

 

Çözüm bulmak yerine özellikle çözümsüzlük veya sorunu yaratmayı maşallah iyi beceriyoruz. Bir sorunun 5N1K tarafından geldiğini kesinlikle bulamıyoruz. Yada bulunmasını istemeyenler var.

 

Sorunları insanlar çıkarıyorsa o zaman çözümü de insanlar bulmalı kanısındayım. Teknoloji mi bilim mi zaten onları da bulanlar insanlar değil mi. Yakınımızda birisi bir soruna çözüm bulduğunda veya gerçeği söylediğinde mutlu olursunuz. Demek ki insanlık daha ölmemiş diye düşünürsünüz. İnsanlığın ölmemesine umudumuz var dersiniz.

 

Basit bir işlemle büyük bir sorunu çözebilecek zekaya sahipken bizler, küçük bir sorunu basit ufak şeylerle büyütmeyi yani zor olanı daha iyi yapabiliyor beyinlerimiz.

 

Oysaki hayatın ömrün kısa olduğunu savunuyorum. Birbirimizi üzmeyelim kırmayalım sevelim sevilelim. Umutlarımız her zaman olsun, bir umudu olmalı zaten her insanın. Umutsuzluğunuzun çaresi umut olsun.

 
Etiketler: UMUT,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı