Özel Rehabilitasyon merkezleri kapanma noktasına geldi
Haber
22 Haziran 2022 - Çarşamba 18:19
 
Özel Rehabilitasyon merkezleri kapanma noktasına geldi
Nevşehir’de il genelinde faaliyet göstermekte olan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri yöneticileri AK Parti İl Başkanı Ali Kemikkıran’ı ziyaret etti.
NEVŞEHİR Haberi
Özel Rehabilitasyon merkezleri kapanma noktasına geldi

 

Nevşehir genelinde 6 kurum yaklaşık bin 500 özel gereksinimli çocuğa 125 çalışan ve 22 servis aracı ile hizmet veriyor. Son dönemlerde artan maliyetler sonrasında Özel Eğitim Konfederasyonu Nevşehir İl Temsilcisi Rahmi Arıtürk ve beraberindekiler AK Parti İl Başkanı Ali Kemikkıran’ı ziyaret ederek destek istediler.

 

AK Parti İl Başkanı Ali Kemikkıran’ı ziyaretinin ardından açıklamada bulunan Özel eğitim Konfederasyonu İl Temsilcisi Rahmi Arıtürk, “Nevşehir İl genelinde faaliyet göstermekte olan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri olarak AK parti il başkanlığını ziyaret etmiş bulunmaktayız. Biz Nevşehir İl genelinde 6 kurum, yaklaşık 1500 özel gereksinimli çocuğa, 125 çalışan ve 22 servis aracı ile hizmet vermekteyiz. Türkiye genelinde de 3150 kurum, 525.000 özel gereksinimli çocuğa, 52.000 çalışan ve 7.500 servis aracı ile hizmet veriyoruz. Geçen yirmi yılda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın duyarlılığı ve sosyal devlet anlayışı gereği engelli bireyler kendilerini değerli hmişler ve destek görmüşlerdir. 2005 yılına kadar sadece SSK ve Emekli Sandığı’na bağlı olan vatandaşların çocukları özel eğitim hizmetinden yararlanmaktayken, düzenlenen Engelliler Kanunu ile bu hizmet tabana yayılmış, özel eğitim hizmetinden yararlanan çocuk sayısı 35 binlerden 500 binlere ulaşmıştır. Ancak son yıllarda özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerine ödenen kamu katkısının ülkedeki ekonomik göstergelerin çok altında kaldığı görülmektedir. Kurumların hizmet sunum maliyetleri dikkate alınmadan belirlenen yıllık ücret artışları hizmet sunumunun sürdürülebilirliğini neredeyse imkansız hale getirmiştir. Ayrıca engelli çocukların rehabilitasyon merkezlerine taşınmasını sağlamak için mutlak bir gereklilik olan servis hizmetinin kurumlarımızca ücretsiz yapılıyor olması sektöre mali açıdan büyük bir yük getirmektedir. Özellikle son aylarda görülen akaryakıt zamları bu maliyetlerimizi daha da katlamakta, verilen eğitim ödenekleri sadece personel maaşlarını ve ulaşım hizmetimizi dahi karşılayamamaktadır. İçinde bulunduğumuz mevcut şartlarda bu soruna bir çözüm üretilemediği takdirde ülkemizin bu alandaki 20 yıllık kazanımları heba olma riskiyle karşı karşıya kalacaktır. Burada söz konusu olan, 2005 yılında engelli bireylere sunulan eğitim hakkının ekonomik koşullar sebebiyle kullanılamayacak hale gelmesi, ailelerimizin mağdur duruma düşmesi ve çalışanlarımızın işlerini kaybetme olasılığıdır. Bu tespitler ışığında taleplerimiz; servis ücretlerimizin karşılanması ve yasal hale getirilmesi, ücret iyileştirmelerimizin yapılmasıdır” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Özel, Rehabilitasyon, merkezleri, kapanma, noktasına, geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı